Izvor: RTS, 16.Jan.2024, 08:04

Либерализација виза отворила пут, скоро 30 одсто грађана спрема се за одлазак са КиМ

У Приштини процењују да ће готово 30 одсто житеља Косова и Метохије емигрирати у земље западне Европе, највише у Немачку, већ до половине године. То је последица одлуке Европске уније да житељима Косова и Метохије дозволи улазак у простор Шенгена без виза. Колико >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << је људи до сада отишло, а колико ће их отићи и због чега?
С првим данима нове године и визне либерализације ситуација је постала алармантна. Осим непрегледних редова на аеродрому за укрцавање у авионе, велики број људи примећен је и у полицијским управама. У Приштини, на пример, у првих десет дана јануара захтев за пасош поднело је више од 10.000 људи.

Већ су урађена и истраживања где ће када добију пасош. 
"Према одговорима грађана, 28 одсто њих планира да емигрира у првој половини ове године у земље Шенгена", каже Бљенди Хасај, виши истраживач института "ГАП" у Приштини.
Његова колегиница Аниса Зогај наводи да је 2022. године емигрирало 41.553 грађанина и да је тада активна радна снага смањена за 21.571 особу, док је неактивна смањена за 14.698 особа.
Према подацима истраживача од 2012. до 2022. године са Косова и Метохије је емигрирало више од 338.000 грађана, или 18,8 одсто становништва углавном албанске националности.
Подаци Министарства унутрашњих послова у Приштини указују да је Косово и Метохију напустило мање људи - од 2018. непуних девет одсто становништва. У истом извештају полиције процењује се да је на крају 2022.године 950.000 житеља Косова и Метохије у иностранству или 54 одсто укупног становништва. А они, годишње, на Косово пошаљу око две и по милијарде евра, што преко банака, што физичким уносом новца.
Главни разлози за одлазак су економски услови. Незапосленост је преко 35 одсто.
"Имаћемо у току године одлазак више од 150.000 људи, радника који ће тражити посао. То је један велики број за Косово које је мало, са мало грађана и нама ће недостајати и потрошачи и бирачи и радна снага", рекао је Агим Шахини, председник Трговачке коморе Косова.
Одлазак ће највише погодити грађевинарство, угоститељство, трговину и производњу.
Колико је људи емигрирало протекле године нема званичних података. Представници опозиције тврде да је у последње две године Косово напустило 200.000, а посоше у 2023. добило 300.000 људи.
Међу земљама Европске уније у које би са Косова и Метохије најрадије отишли, Немачка је на првом месту, затим Швајцарска, па Аустрија. Недавно су и Уједињени Арапски Емирати укинули визе за грађане Косова и Метохије, и постали 49. земља у коју могу да путују без виза.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.