
Izvor: RTS, 12.Maj.2025, 15:21
После 22 дана пешачења, три пријатеља прикупила новац за ортопедска помагала за децу
"Од срца до Крфа" - назив је хуманитарне мисије тројице пријатеља који су пешачили од Параћина до тог грчког острва. Идеја је била да током путовања скрену пажњу на младе којима су потребне динамичке протезе и да позову заједницу да донирају новац фондацији некадашње >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << кошаркашице Наташе Ковачевић. Прикупљено је око 800 хиљада динара.
Бројали су 703 километра, кренули из Параћина до Игуменице. Трајектом су стигли на Крф, на планирану дестинацију. Томислав, Бојан и Ђорђе усредсређени су на хуманост, кроз три државе пешачили су три седмице.
"Путовање кроз Македонију је трајало 8 дана, то је можда и био најзахтевнији део, најзахтевнија рута. Циљ који нам је био, где смо усмерили пажњу јесте сакупљање донација за фондацију "Наташа Ковачевић". Оно што смо постигли у овом тренутку јесте да смо обезбедили средства барем за једну протезу, за једно дете", каже Томислав Драгићевић из Шапца.
Основни мотив који је ујединио пријатеље и рекреативце да пешаче јесте прикупљање новца за динамичке протезе деци без екстремитета до 15 година старости на територији Србије, Хрватске, Босне и Херцеговине, у оквиру Фондације Наташе Ковачевић. Донације се и даље уплаћују.
"Сва та трчања и шетања на дуже стазе јесте велика ментална борба са самим собом, тако да ми је драго да су они били успешни у томе, и што су се сетили фондације, и сва та средства која су скупљена донирају се за набавку динамичких протеза за децу. Успеће да измаме непроцењиве осмехе на лицима деце", каже Наташа Ковачевић, кошаркашица и оснивачица Фондације.
"Сматрамо да смо подигли свест људи о значају пружања такве врсте помоћи. Осим тога, хтели смо да укажемо на жртву наших војника у Првом светском рату, када је страдало преко 200 хиљада српских војника, а та жртва је на крају довела до величанствене победе, пробојем Солунског фронта", наводи Ђорђе Јокић из Београда.
Док су пешачили, објављивали су поруке путем друштвених медија, преносили и уживо грађанима, наилазили на разумевање. После хуманитарне мисије "Од срца до Крфа" тројица економиста по струци кажу да им је срце пуно.