Камате за 10 светских валута повећане у 2022. години

Izvor: GradskeInfo.rs, 26.Dec.2022, 15:26

Камате за 10 светских валута повећане у 2022. години

Водеће светске централне банке подигле су каматне стопе у 2022. најбржим темпом и у највећем обиму у последње најмање две деценије, дајући све од себе да зауздају галопирајућу инфлацију. Фото: Unsplash/Ibrahim Boran Централне банке у чијој је надлежности 10 валута којима се највише тргује >> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << пооштриле су заједно услове задуживања за 2.700 базних поена (бпс). Кроз 54 повећања својих камата у последњих 12 месеци, показује рачуница Ројтерса.
Све главне централне банке, осим јапанске, подигле су камате у 2022., али су креатори монетарне политике у Токију у децембру изненадили тржишта прилагођавањем стопе приноса на државне обвезнице. Што је подстакло спекулације да би на столу Банке Јапана могло да се нађе подизање референтне стопе у не тако далекој будућности.
Америчке Федералне резерве (ФЕД) су предњачиле у протеклих 12 месеци с повећањем кључне камате за 225 базних поена. Очекује се да ће тај тренд бити настављен.
„Заоштравање у Америци је у суштини једно од најјачих икада у последњих 20 година. Обично, када имате тако нагло пооштравање финансијских услова, у суштини добијате нешто више од благе рецесије. О чему сада, чини се, постоји општи консензус”, изјавио је Дејвид Хаунер, шеф стратегије и економије за тржишта у развоју у сектору Бенк ов Америка Глобал Рисерч.
Према подацима британске агенције, у децембру је седам од 10 главних централних банака подигло стопе на месечном нивоу.
ФЕД, Европска централна банка, Банка Енглеске, Резервна банка Аустралије, норвешка банка Норгес. Банка Канаде и Швајцарска национална банка подигле су, како се прецизира, своје референтне стопе за кумулативних 300 базних поена.
Тај износ се пореди са максималним месечним повећањем од 550 базних поена у септембру. Мада све централне банке не одржавају састанке сваког месеца, додаје се у тексту.
Holandski guverner Knot očekuje povećanje kamata ECB do jula 2023. godine

 
Преузмите андроид апликацију.
Чланак Камате за 10 светских валута повећане у 2022. години се појављује прво на Градске инфо.

Nastavak na GradskeInfo.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta GradskeInfo.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta GradskeInfo.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.