Пораст исламофобије у САД

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Sep.2010, 11:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Пораст исламофобије у САД

ВАШИНГТОН -

Фејсал Абдул Рауф сматра да је спор у погледу локације нове џамије у Њујорку прерастао у изузетно озбиљну дебату.

Имам је лидер организације која планира да изгради исламски центар са џамијом близу места на коме су некада стајале куле близнакиње Светског >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << трговинског центра.

Он је истакао да се много већа контроверза сада тиче ислама у Америци, да је заправо реч о "односу између његове вољене вере и његове вољене земље".

Тим поводом Глас Америке констатује да верски лидери и аналитичари често указују на пораст исламофобије у САД. Страх од ислама је, штавише, можда и већи него што је био одмах након терористичких напада 11. септембра.

Девет година након терористичких напада, анимозитет према муслиманима у Сједињеним Државама и даље постоји. Џамије су често мете вандала, док је таксиста у Њујорку недавно нападнут ножем кад је признао да је муслиман.

Американка исламске вјере Данет Загари Маск каже да ју је странац недавно оптужио да се облачи као терориста. Она истиче да више страхује за децу у својој заједници него за себе.

"Одрасла сам и могу да изађем на крај са таквом врстом непријатељства. То је, међутим, веома тешко објаснити деци која тек развијају осећај самопоштовања. Не желимо да деца исламске вере деле свет на нас и њих. Сви смо људи", каже Данет.

Поједини Американци отворено признају да гаје непријатељска осећања према исламу.

"Видели сте шта су урадили 11. септембра. Хтели су да нам одузму слободу. Док смо покушавали да радимо и живимо мирно, они су дошли и напали нас", каже у Вашингтону туриста из Орегона Ричард Пулен.

Велики број људи, које је Глас Америке анкетирао, ипак заступа потпуно другачији став.

"Сви би требало да славе разноликост Америке. Хришћани, Јевреји, муслимани, будисти, сајентолози - стварно није важно", сматра Тод Хеферт из Мериленда.

"Ова земља прихвата имигранте свих вера и из свих земаља. Не треба се бојати друге културе само зато што је другачија”, каже Манџит Синга из Вашингтона.

Имам Абдул Рауф ипак је уверен да је исламофобија у земљи у порасту: "Како бисте другачије описали нападе на џамије широм земље. О муслиманима говоре као да нису Американци. Јесмо! Ми смо доктори, банкари, таксисти, власници радњи, адвокати... део америчког друштва".

У светлу појачаних тензија подстакнутих оштром дебатом о изградњи центра те касније отказане намере пастора на Флориди да спали Куран, лидери водећих религија у САД позвали су на верску толеранцију. Томе се придружио и Барак Обама.

"Апсолутно је важно да Американци остану верни оном најбољем што имамо - веровању у верску толеранцију, са јасном идејом о томе ко су наши непријатељи. Наши непријатељи су Ал Каида и њени савезници који покушавају да убију нас, али су убили више муслимана од било ког другог на свету", рекао је председник.

Поједини аналитичари, пак, указују на чињеницу да су и друге религије биле дискриминисане током америчке историје, упркос уставном праву на слободу верског изражавања. Стога верују да ће и исламофобија бити пролазна.

"Мала црква на Флориди са 30 чланове не представља САД. Њих представљају стотине, ако не и хиљаде џамија и исламских центара који напредују у овој земљи... То је Америка и њена будућност", каже аналитичар Чарлс Хејнс.

За америчке породице исламске вере будућност без непријатељских осећања према муслиманима била би сигурно више него добродошла.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.