Izvor: RTS, 24.Dec.2024, 16:19

Акција "Застани, Србијо" у више градова, студенти остају у блокадама факултета

Настављене су студентске блокаде и протести у више градова Србије поводом трагедије у Новом Саду. Студенти свакодневно на 15 минута блокирају раскрснице на више локација како би, у оквиру акције "Застани, Србијо", одали пошту погинулима у паду надстрешнице на Железничкој >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << станици у Новом Саду. Студентским блокадама се придружују и матуранти гимназија и средњих школа. У блокадама су сви факултети Београдског и Новосадског универзитета, као и већина факултета у Нишу и у Крагујевцу.
Студенти из Новог Сада, Београда, Ниша, Лесковца, Шапца, Kрагујевца и других градова Србије од 11.52 на 15 минута су блокирали раскрснице одајући пошту погинулима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, 1. новембра. 
Део студената наставља са блокадама зграда факултета и ректората широм Србије после организације великог протеста у недељу на Тргу Славија у Београду којем су се придружили пољопривредници, глумци, активисти и други грађани поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду у којој је погинуло 15 људи, а тешко су повређене још две особе.
Истовремено се у местима широм земље одржава и акција "Застани, Србијо", којом студенти и грађани петнаестоминутном ћутњом одају пошту за 15 жртава у Новом Саду, блокирајући поједине улице и тргове.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности.
У блокадама је најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. 
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.