Izvor: RTS, 23.Dec.2024, 15:22

Спречено кријумчарење животиња – птица певачица и лама

Цариници спречили кријумчарење птица певачица и лама на граничном прелазу Хоргош, саопштава Управа царина. Откривене заштићене птице и ламе су збринуте у ЗОО врту "Палић".
"Царински службеници су на граничном прелазу Хоргош 20. и 21. децембра, у сарадњи >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << са полицијом, спречили два покушаја кријумчарења егзотичних животиња и привремено задржали 22 заштићене птице певачице и седам алпака ламa", саопштила је Управа царина.
Како се наводи, приликом детаљног прегледа аутобуса који је на излаз из земље пристигао 21. децембра, у простору за смештај пртљага откривен је кавез са укупно 22 чешљугара, који су транспортовани без било какве документације.
Ветеринарска гранична служба потврдила је да је реч о заштићеној врсти Carduelis carduelis, птице певачице из породице зеба, за чији транспорт преко границе је неопходна и CITES дозвола. 
Дан раније је током детаљног прегледа комбија на улазној страни истог граничног прелаза, у преграђеном товарном простору возила, иза пријављеног покућства, пронађено седам примерака алпака лама, за које возач није имао никакву документацију.
Наводи се да је утврђено да се не ради о заштићеној врсти, јер се ови папкари на јужноамеричком континенту гаје као домаће животиње.
Откривене заштићене птице и ламе су збринуте у ЗОО врту "Палић", до окончања одговарајућих поступка пред надлежним судовима, наводи се у саопштењу.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.