Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 01.Dec.2010, 21:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Путин Америци: Не мешајте се у избор Руса
ВАШИНГТОН -
Руски премијер Владимир Путин одбацио је критике америчког министра одбране Роберта Гејтса на рачун демократије, забележене у поверљивим дипломатским документима, које је објавио "ВикиЛикс".
Према тим документима Стејт департмента, Гејтс је наводно >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << рекао да је "руска демократија нестала и да владу представља олигархија коју воде тајне службе".
Путин је у интервјуу за ЦНН рекао да је Гејтс дубоко погрешио и подсетио на случајеве да је на председничким изборима у САД победник добијао мање гласова од побеђеног, али да је имао већину гласова у електорском колегијуму.
"Када разговарамо са нашим америчким пријатељима и кажемо им да у погледу тога постоји системски проблем, од њих чујемо: Не мешајте се у наше послове, то је наша традиција која ће се наставити. И ми се не мешамо", казао је Путин.
"Али нашим колегама желео бих да саветујем да се ни они не мешају у суверени избор руског народа", нагласио је руски премијер.
На тврдње да је он главни центар моћи у Русији, односно, како је то описано у америчким тајним дипломатским депешама, "Бетмен", док је председник Дмитрииј Медведев "Робин", Путин каже да је циљ такве поруке да се "један од нас оклевета".
У неким америчким дипломатским порукама за Путина је речено да је "алфа мужјак", док је за Медведева речено да је неодлучан и да је "Робин" Путину као "Бетмену".
"Истина је да је наша интеракција значајан фактор домаће политике. Али да будем искрен, нисмо сумњалил да ће то бити учињено са толико ароганције, уз такву крајност и, знате, на тако неетички начин", додао је руски премијер.
Он је рекао да неки експерти сматрају да је неко обмануо "ВикиЛикс" и да је репутација тог веб-сајта укаљана да би био искоришћен у политичке сврхе.
"То је једна могућност. Ако није тако, онда дипломатске службе треба да буду опрезније. То није катастрофа" додао је Путин.
Бајерли се нада да неће бити штете
Амбасадор САД у Русији Џон Бајерли изразио је данас очекивање да објављивање материјала са дипломатском преписком на порталу "Викиликса" неће нашкодити партнерству које су успеле да изграде две земље од доласка Барака Обаме на чело америчке администрације.
"Мислим да партнерство које смо успели да изградимо за две године, од доласка администрације председника Обаме, на дугорочном плану никако неће трпети", рекао је Бајерли приликом посете редакцији дневнику "Комсомолскаја правда" у Москви.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






