Tadić ne odustaje od smanjenja Vlade, Dinkić za, Dačić protiv

Izvor: Blic, 05.Jan.2011, 01:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić ne odustaje od smanjenja Vlade, Dinkić za, Dačić protiv

BEOGRAD - Predsednik Srbije Boris Tadić rešio je da izgura priču o rekonstrukciji, uprkos činjenici da je lider SPS Ivica Dačić na poslednjem sastanku koalicije uoči Nove godine jasno rekao da je protiv smanjenja Vlade, saznaje “Blic” od izvora koji je prisustvovao sastanku. Kako saznajemo, u vrhu vladajuće koalicije dogovoreno je >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da prvi sastanak o rekonstrukciji Vlade bude održan oko 20. januara. S druge strane, predstavnik najjače opozicione stranke, Aleksandar Vučić, tvrdi da naprednjaci sa DS-om imaju samo privatne kontakte.

Kada se na sastanku koji je u četvrtak, 30. decembra, održan u zgradi Predsedništva došlo do razgovora o rekonstrukciji Vlade, tu ideju je najglasnije podržao Mlađan Dinkić. Međutim, Ivica Dačić je rekao da trpi otpore u svojoj partiji i da ne može, čak i da hoće, da podrži rekonstrukciju Vlade - kaže naš izvor sa sastanka. On navodi da se Dačić branio rečima da se mnogi u SPS nisu navikli da se odriču fotelja.

- Lako je tebi kada je tvoja stranka najjača i ti imaš najveći rejting u Srbiji. Zato ti i od početka zagovaraš rekonstrukciju. Ti to i možeš, imaš najveći broj ministara - otkriva naš izvor tok razgovora Dačića i Tadića. Lider DS je odgovorio da smatra da je rekonstrukcija potrebna i da je očigledno potrebno održati poseban sastanak na tu temu.

Optimizam kao domaći

Na sastanku kome su prisustovali svi lideri vladajuće koalicije, između ostalog, pomenuto je da bi trebalo davati optimističnije izjave kada je reč o očekivanjima u 2011, ali i da bi na izbore koji će biti 2012. trebalo izaći u nekoliko kolona, pa da se kasnije pravi postizborna koalicija ako liste osvoje većinu.

Naš sagovornik navodi da Tadić razmišlja o rekonstrukciji i da će "polako ali sigurno izgurati rekonstrukciju svestan otpora koji ima SPS”.

- Tadić je pragmatičan, ali ne veruje nikome, a SPS bi trebalo da ima na umu da raste rejting LDP i da oni takođe mogu biti u koaliciji sa DS na sledećim izborima - tvrdi naš sagovornik koji je želeo da ostane anoniman.

Dačić ima problem u stranci kada je reč o rekonstrukciji jer je najveći protivnik smanjenja Vlade njegov upravo najbliži saradnik - potpredsednik Milutin Mrkonjić. On je pretio i da će izaći iz stranke ukoliko ideja o rekonstruciji prođe, kao i ponuda DS da Dačić zauzme čelnu poziciju u Vladi, ali ništa manje protiv te ideje nisu ni ministri kulture i energetike Žarko Obradović i Petar Škundrić.

- To nije prošlo, pa je DS opet pri stavu da ne treba ustupati to mesto - kaže naš sagovornik iz vrha vladajuće koalicije.

Naš sagovornik iz vrha DS navodi da je priča o tajnoj saradnji SNS i DS, na kojoj Dačić insistira, "samo bojazan da ako do stvarne saradnje dođe, mali više neće imati ucenjivačkog potencijala”.

- Predsednik Tadić ne razmišlja o saradnji sa SNS, a i te kako razmišlja o rekonstrukciji. To male partije i plaši. Tadić traži od njih da ne pričaju za novine, već da se usaglašavaju na sastancima - kaže naš sagovornik iz vrha DS.

Vučić: Sa DS imamo samo privatne kontakte

Demokratskom strankom nemamo ni zvanične ni nezvanične kontakte, osim privatnih, koje ne nameravamo da prekidamo, izjavio je za "Blic” Aleksandar Vučić, zamenik predsednika SNS povodom tvrdnje predsednika SPS i ministra policije Ivice Dačića da "SNS i DS tajno pregovaraju”.

Vučić tvrdi da lider SPS u strahu da ne izgubi vlast "priča neistine koje ne može da potkrepi argumentima”.

- Ali neka ne brine, mi ćemo sami da pobedimo i ne pada nam na pamet da uđemo u koaliciju sa DS - kaže on.

Vučić je posebno naglasio da Dačiću ne namerava da oprosti to što nije održao dogovor koji su sklopili nakon proteklih lokalnih izbora, a prema kome je zamenik SNS trebalo da postane gradonačelnik Beograda.

- Bili smo kućni prijatelji sve dok me nije prevario, dok nisam shvatio da njegova reč ne vredi ništa. I mada će o budućoj saradnji sa SPS da odluči predsedništvo stranke, unapred tvrdim da ću na svakom sastanku biti protiv toga jer mislim da tamo nema ljudi od reči - rekao je Vučić. Drugi čovek naprednjaka još je poručio Dačiću da "on nije veliki čovek kao Tomislav Nikolić (lider SNS), koji je oprostio prevaru Vojislavu Koštunici (lideru DSS)”.

M. M.
Pogledaj vesti o: Srpska Napredna Stranka,   Nova godina

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.