Izvor: B92, 08.Nov.2012, 15:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šajn: Ukinute pare za romski NVO
Beograd -- Kancelarija za ljudska i manjinska prava stopirala isplatu novca koji je iz budžeta namenjen za mrežu romskih nevladinih organizacija, tvrdi Srđan Šajn.
Šajin, poslanik Romske partije koja je u skupštinu ušla preko liste SNS-a, kaže da je Kancelarija koju vodi Dušan Ignjatović, stopiranjem isplata 22,5 miliona dinara realizacije projekta "Infoka", izvršila najgrublji vid diskriminacije.
Šajin je, na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rekao da je rebalansom budžeta za realizaciju tog projekta predvidjeno oko 22 miliona dinara, ali Kacelarija za ljudska i manjinska prava, na čijem čelu je Dušan Ignjatović, ne želi da realizuje taj projekat.
Šajin je upozorio da će Srbija zbog toga u narednoj godini izgubiti nekoliko miliona evra iz donacija medjunarodnih fondova.
Navodeći da taj projekat predvidja i osnivanje Akademije za mlade lidere, ali i formiranje baze podataka, Šajin je Ignjatovića zapitao da li je problem to što baza treba da pokaže kako je potrošeno 70 miliona evra koje je Srbija dobila na ime integracije Roma.
"Ne mogu da razumem da imamo opredeljenja sredstva, a da neko ne želi da se ona realizuju", rekao je Šajin i dodao da je od pripadnika romske populacije čuo da su ta sredstva trošena nenamenski.
Foto: FoNet, Arhiva
Direktor vladine Kancelarije za ljudska i manjinska prava Dušan Ignjatović negirao je optužbe poslanika i predsednika Romske partije Srdjana Šajina da je ta kancelarija blokirala realizaciju projekta "Infoka".
"To nije tačno. Reč je o sredstvima opredeljenim za projekat, a ne za konkretnu organizaciju", rekao je Ignjatović.
On kaže da je Šajin pogrešio ako je mislio da je opredeljenjem sredstava za taj projekat iz budžeta Srbije obezbedio sredstva za organizaciju "Sloga" iz Sečnja.
Za realizaciju tog projekta neophodno je raspisati javni konkurs, kaže Ignjatović.
"Projekat koji je veoma šturo odredjen u budžetu nikako ne može biti ozbiljno realizovan, a još manje implementiran u periodu od dva meseca, koliko je ostalo do kraja ove budžetske godine", ukazao je direktor vladine kancelarije.
Ignjatović je objasnio da će aktivnosti od značaja za romsku zajednicu, od kojih su i neke koje pominje Šajin, Vlada Srbije realizovati u saradnji sa tom kancelarijom i OEBS-om kroz program IPA 2012. zajedno sa Kancelarijom za ljudska i manjinska prava i OEBS-om sredstvima EU.
"Dakle, nema govora o bilo kakvoj diskriminaciji", ističe Ignjatović i kaže da je rad Kancelarije za ljudska i manjinska prava veoma transparentna, da je svaki dinar namenjen unapredjenju položaja romske nacionalne manjine dobrodošao, pa tako i pomenuta 22 miliona dinara.
"Medjutim, projekat od 200.000 evra mora biti dobro osmišljen, moraju se jasno precizirati uslovi konkursa i svi koji se prijave moraju biti ravnopravni, jer ukoliko bi se uslovi konkursa pravili prema odredjenom korisniku, čemu onda raspisivanje konkursa", precizira Ignjatović.
On je kazao da su predstavnici Kancelarije obišli romsko naselje u Makšu i u centru pažnje je trenutno obezbedjivanje uljanih radijatora i grejalica za porodice koje tamo žive.
Govoreći o do sada potrošenih 70 milion da evra namenjenih romskoj zajednici, Ignjatović kaže da ih kancelarija na čijem je on čelu nije trošila, a ako postoji neka sumnja da su ta sredstva potrošena nenamenski za to postoje nadležni državni organi.
Kada je reč o 200.000 evra namenjenih projektu "Infoka" ona nikako iz budžeta neće pobeći niti će biti potrošena u druge namene, poručio je Ignjatović.
Pogledaj vesti o: Srpska Napredna Stranka
"Sloga": Prijava protiv Ignjatovića
Izvor: B92, 09.Nov.2012, 12:14
Beograd -- Udruženje građana "Sloga" podneće krivičnu prijavu protiv direktora Kancelarije za ljudska i manjinska prava Dušana Ignjatovića...Kako je navedeno u demantiju navoda u tekstu objavljenom na sajtu B92, "Sloga" će prijavu podneti "sa neoborivim dokazima i dokumentacijom pošto je Ignjatović...




