Izvor: Blic, 19.Jul.2012, 23:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
UN šalju generala u Siriju, misiji sutra ističe rok
Ujedinjene nacije poslale su danas svog visokog zvaničnika u Siriju, koji će nadgledati posmatračku misiju u toj zemlji.
Zbog sve žešćih sukoba u Siriji, evropske članice Saveta bezbednosti UN predložile su da mandat njihovih nenaoružanih posmatrača bude okončan, a sutra bi trebalo da bude održano glasanje u SB UN o ovom pitanju.
General Babakar Gaj, glavni vojni savetnik u UN, otputovao je u Damask, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << rekao je novinarima zamenik generalnog sekretara UN Jan Eliason i dodao da će narednih dana Damask posetiti i šef mirovne misije UN Erve Ladsu, preneo je Frans pres.
Mandat misije UN u Siriji (UNSMIS), koji čine 300 nenaoružanih posmatrača i 100 članova civilnog osoblja, završava se sutra.
Šef misije general major Robert Mud trebalo bi da ovih dana ode sa te pozicije.
Ako SB UN ne pristane da produži mandat, misija bi u najkraćem roku morala da bude obustavljena.
Senegalac Gaj nadgledaće zatvaranje misije, ako tako bude odlučeno ili će privremeno preuzeti nadležnost nad daljim operacijama.
Eliason je rekao da je situacija u Siriji "dramatična i opasna" i da rukovodstvo UN čeka odluku Saveta bezbednosti.
Još jedan sirijski general prebegao u Tursku
Još jedan sirijski general prebegao je danas u Tursku, javlja AFP, pozivajući se na izvor iz turskog ministarstva spoljnih poslova.
"Još jedan sirijski general pojavio se na turskoj granici čime je postao treći visoki oficir koji je prešao u Tursku u protekla tri dana", izjavio taj diplomata, koji je želeo da ostane anoniman.
To je već 21. general koji je napustio Siriju od početka nemira u toj zemlji.
U Turskoj se nalazi više od 43.000 sirijskih izbeglica koje su pobegle od nasilja u svojoj zemlji i koji su smešteni u logorima blizu granice.
U istim logorima smeštene su pobunjeničke snage sastavljene od vojnih prebega.
Povezane vesti: Rusija i Kina uložile veto na rezoluciju UN o Siriji Sirijska vojska napala Kirbet Gazaleh a posmatrači bili u Tremzi U Siriji 36 ubijenih, nasilje obustavilo aktivnosti misije UN Sukobi pristalica i protivnika Bašara al-Asada u Libanu, poginulo sedam osoba U Siriji oslobođena 223 zatvorenika










