Izvor: RTS, 17.Maj.2013, 15:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Turska, uhapšen osumnjičeni za bombaške napade
Uhapšen glavni osumnjičeni za eksplozije dva automobila-bombe u Turskoj u kojima je poginula najmanje 51 osoba. Ovim hapšenjem četvorica osumnjičenih su u zatvoru, dok su četvorica puštena na slobodu do suđenja. Najviše dvojica glavnih učesnika na slobodi.
Turska je uhapsila jednog od glavnih osumnjičenih za eksplozije dva automobila-bombe prošlog vikenda, u kojima je poginula najmanje 51 osoba u turskom gradu Rejhanli u blizini granice sa Sirijom, saopštio je guverner >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << turske provincije Hataj Dželaletin Lekesiz.
"Uhvatili smo jednog od glavnih aktera koji su učestvovali u tom incidentu", rekao je Lekesiz i dodao da su još najviše dvojica glavnih učesnika na slobodi, prenela je agencija AFP.
Osoba koja je uhapšena, a koja je navodno kupila vozila koja su korišćena u tim bombaškim napadima, uhvaćena je u pokušaju da sa još dva saučesnika pređe preko granice u Siriju.
Turska je ovim hapšenjem smestila četvoricu osumnjičenih u zatvor, dok su četvorica puštena na slobodu do suđenja.
Još četvorica će biti izvedena pred sud kasnije tokom dana i biće ili vraćeni u zatvor ili pušteni, rekao je guverner.
Te eksplozije su odnele najviše žrtava u, kako ocenjuju posmatrači, sve većoj regionalizaciji sirijskog konflikta koji je buknuo u martu 2011. godine, radi čijeg rešavanja Vašington i Moskva nastoje da sazovu mirovne pregovore.
Ti bombaški napadi, izvedeni u subotu u Rejhanliju, gradu u kojem je utočište našlo više od 300.000 sirijskih izbeglica, podstakli su strahove od širenja sirijskog građanskog rata na susedne zemlje.
Ankara je okrivila sirijski režim za te bombaške napade i u nedelju saopštila da je Damask "prešao crvenu liniju", zbog čega je Turska rezervisala pravo da kao odgovor "preduzme svaku vrstu mera".
Svi osumnjičeni su turski državljani koje, kako se veruje, podržava sirijska vlada, ali je Damask odbacio optužbe za umešanost i ponudio sprovođenje zajedničke istrage.
Premijer Turske Redžep Tajip Erdogan odbacio je tu ponudu i rekao da će njegova vlada pripremiti "mapu puta" o sirijskoj krizi pošto razmotri taj incident sa Vašingtonom i drugim saveznicima u regionu.
Erdogan se u četvrtak susreo sa američkim predsednikom Barkom Obamom i tom prilikom su ponovili svoje pozive sirijskom predsedniku Bašaru el Asadu da siđe s vlasti i zatražili obustavljanje sukoba u kojima je, kako tvrde aktivisti za ljudska prava, do sada život izgubilo oko 94.000 ljudi.
Pogledaj vesti o: Sirija, Incident














