Turska: Uhapšen saradnik Džihadi Džona?

Izvor: B92, 13.Nov.2015, 20:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Turska: Uhapšen saradnik Džihadi Džona?

U Turskoj je uhapšen muškarac za kog se veruje da ima veze sa ekstremistom Islamske države poznatim kao Džihadi Džon, saopštili su turski zvaničnici.

Sumnja se da je uhapšen Aine Lesli Dejvis, jedan iz grupe britanskih islamista koji, kako se veruje, imaju zadatak da čuvaju strane zatvorenike u Siriji.

On je uhapšen u Istanbulu, prenela je agencija Rojters, pozivajući se na izjave dvojice istaknutih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << turskih zvaničnika.

Prethodno je američka vojska saopštila da je "prilično sigurna" da je u napadu dronom na vozilo u Siriji ubijen Džihadi Džon, britanski državljanin koji se pojavljivao na video snimcima koji su prikazivali pogubljenja novinara sa zapada i humanitarnih radnika.

Da je Muhamed Emvazi bio meta vazdušnog napada u Raki, potvrdio je u saopštenju i sekretar za medije Pentagona Piter Kuk.

Bivši talac je opisao Emvazija, koji je u srednjim 20-im godinama, kao krvožednog psihopatu koji je uživao da preti zapadnim taocima.

Španski novinar Havier Espinoza, koji je bio u zaorbljeništvu džihadista više od šest meseci, posle otmice u Siriji 2013. godine, rekao je da Emvazi tačno objašnjava kako militanti sprovode smaknuća.

Među onima kojima je odrubljena glava u prikazanim video snimcima na internetu su i američki novinari Stiven Sotlof i Džems Foli, američki humanitarac Abdul Rahman Kasig, kao i britanski Dejvid Hejns i Alan Hening i britanski novinar Kenji Goto.

Emvazi je u februaru identifikovam kao Džihadi Džon, iako je advokat njegovog oca tvrdio novinarima da za to nema dokaza.

Stručnjaci su kasnije potvrdili identifikaciju.

Emvazi je rođen u Kuvajtu i proveo je deo detinjstva u siromašnom području Taima i Džahri, pre nego što se preselio u Britaniju, dok je još bio dečak.

Pohađao je državne škole u Londonu i studirao informatiku na Univezitetu Vestminster, pre nego što je otišao u Siriju 2013. godine.

Upravnica londonske Kvintin Kinastoun akademije kazala je ranije za BiBiSi, da je bio miran, razuman i vredan.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

U Turskoj uhapšen saradnik Džihadi Džona?

Izvor: Nezavisne Novine, 13.Nov.2015

ANKARA - U Turskoj je uhapšen muškarac za kog se vjeruje da ima veze sa ekstremistom Islamske države poznatim kao Džihadi Džon, saopštili su turski zvaničnici...Sumnja se da je uhapšen Aine Lesli Dejvis, jedan iz grupe britanskih islamista koji, kako se vjeruje, imaju zadatak da čuvaju strane...

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.