Sirija, zločini ustanika

Izvor: RTS, 11.Okt.2013, 16:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sirija, zločini ustanika

Pobunjenici u borbi protiv Bašara el Asada imaju pomoć zalivskih zemalja. Pomoć stiže u novcu, ali i u obuci. Sergej Lavrov tvrdi da treće zemlje u Avganistanu obučavaju islamiste, kako bi oni zatim u Siriji učestvovali u pobuni. U napadu 4. avgusta pobunjenici ubili 190 civila, a njih 200 je uzeto za taoce.

Postoje izveštaji da treće zemlje u Avganistanu obučavaju sirijske pobunjenike, kako bi oni stečene veštine zatim koristili u >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Siriji, rekao ruski šef diplomatije Sergej Lavrov.

Obuka u Avganistanu nije obavljana pod kontrolom vlade u Kabulu, kaže Lavrov.

"Neki izveštaji ukazuju na to da Front el Nusra planira da prokrijumčari toksične komponente i stručnjake na teritoriju Iraka, kako bi odande organizovali svoje napade", istakao je ruski ministar spoljnih poslova.

U današnjem izveštaju Hjuman rajts voča navodi se da su sirijski pobunjenici, koje finansiraju zalivske zemlje, izveli napad 4. avgusta, kada je ubijeno 190 civila, a 200 ljudi je uzeto za taoce.

U izveštaju se navodi i da su organizatori i "izvršioci" napada bili džihadisti povezani sa Al Kaidom, pripadnici Islamske države u Iraku i Levantu i Fronta El Nusra, kao i pobunjeničke islamističke organizacije poput Ahrar el Šama i Sukur el Iza.

Hjuman rajts voč je sproveo istragu na terenu tokom koje je prikupio svedočenja 35 osoba, među kojima je bilo i onih koji su preživeli napad pobunjenika od 4. avgusta u provinciji Latakije, uporištu predsednika Bašara el Asada.

Tog dana je, kako se navodi, ubijeno 190 civila, među kojima 57 žena i 18 dece. Među njima je bilo najmanje 67 nenaoružanih civila koje su pobunjenici pogubili.

Najmanje 20 pobunjeničkih grupa učestvovalo je u operaciji zauzimanja desetak sela, koja su snage režima 18. avgusta ponovo vratile pod svoju kontrolu.

U međuvremenu, pripadnici sirijske armije i borci šiitske milicije, lojalni predsedniku Bašaru el Asadu, povratili su danas od pobunjenika dva južna predgrađa Damaska, ubivši najmanje 70 ljudi, saopštili su opozicioni aktivisti.

Šiitska milicija, uključujući borce libanskog šiitskog pokreta Hezbolah i iračke šiite, uz podršku tenkova sirijske armije, "pročešljali su" i opustošili predgrađa El Tijabija i Huseinija i jedan palestinski izbeglički kamp, naveli su ti izvori, a prenela agencija Rojters.

Zauzimanje tih predgrađa, koja se nalaze između dva auto-puta koji povezuju Siriju i Jordan, olakšaće snabdevanje Asadovih snaga i povećati pritisak na pobunjenike.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.