Izvor: RTS, 03.Sep.2013, 16:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sirija, rakete lansirane u Mediteranu
Ruski radari detektovali lansiranje dva balistička projektila iz centralnog Mediterana ka istočnoj obali. Projektili pali u more. Izrael saopštio da je sa SAD izveo zajedničku raketnu probu.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da da su ruski radari detektovali lansiranje dva balistička projektila u Mediteranu. Izrael saopštio da je izveo zajedničku raketnu probu sa SAD, prenosi Rojters.
Izraelsko ministarstvo odbrane ističe da je na Sredozemnom moru >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << testiralo raketu koja se koristi kao meta u protivraketnom sistemu koji finansira SAD.
Ranije su i Izrael i Pentagon saopštili da nemaju nikakve informacije o lansiranju projektila. Zvaničnici iz SAD su istakli da američki brodovi i avioni koji su stacionirani u Mediteranu nisu ispalili rakete.
Lansiranje je detektovano u 10 časova i 16 minuta po moskovskom vremenu, a projektili su pali u more, prenosi agencija RIA Novosti.
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu informisao je predsednika Vladimira Putina o lansiranju, prenosi Rojters.
Agencija Interfaks prenosi, citirajući rusko ministarstvo, da je lansiranje registrovano iz centralnog dela Sredozemnog mora ka istočnoj obali.
Ambasada Rusije u Damasku, kao ni zvanični Damask nemaju informacije o lansiranju projektila, i da nije bilo udara an teritoriju Sirije.
I iz sedišta NATO je saopšteno da se proveravaju navodi o lansiranju raketa.
Lansiranje su otkrili radari u Armaviru, na jugu Rusije.
Beg iz Sirije
Broj izbeglica iz Sirije premašio je dva miliona, saopštio je UNHCR. Visoki komesar UN za izbeglice Antonio Gutijeres rekao je da Siriju dnevno napusti 5.000 građana, od kojih mnogi nose samo svoju odeću.
Gutijeres je u saopštenju ukazao da je 1,8 miliona ljudi napustilo Siriju samo u poslednjih 12 meseci.
Dan ranije, UNHCR je saopštio da je sedam miliona ljudi, to jest gotovo trećina stanovnika Sirije, izmešteno iz svojih domova tokom dve i po godine trajanja građanskog rata.
Šef te kancelarije UN Tarik Kurdi rekao je da se pet od sedam miliona raseljenih i dalje nalazi u Siriji. Među direktno pogođenima ratom, nalazi se i dva miliona dece.
Kada je reč o materijalnoj šteti, od početka sukoba u Siriji šteta je premašila je 73 milijarde dolara, pokazuje studija koju je objavio sirijski dnevnik El Vatan.
Sirija, rakete u Mediteranu
Izvor: RTS, 03.Sep.2013
Ruski radari detektovali lansiranje dva balistička projektila iz centralnog Mediterana ka istočnoj obali. Projektili pali u more. Izrael saopštio da je sa SAD izveo zajedničku raketnu probu. Barak Obama poručio da Sirija nije "ni Irak ni Avganistan" i da će intervencija biti ograničenog obima....





