Izvor: B92, 26.Mar.2012, 23:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sirija: Traže da Asad odloži izbore
Damask -- Skupština Sirije je zatražila od predsednika Bašara Al Asada da odloži parlamentarne izbore zakazane za 7. maj, javila je državna agencija Sana.
"Narodna skupština je tražila od predsednika da razmotri mogućnost odlaganja parlamentarnih izbora, kako bi se konsolidovale opšte reforme", navodi se u izveštaju agencije.
Skupština je uz to preporučila da se sačeka na "ishod opštenaconalnog dijaloga >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i omogući strankama... da ostvare svoju ulogu u pogledu demokratskih izbora, u skladu sa novim Ustavom" donetim 26. februara na referendumu.
Predsednik Sirije Bašar Al Asad je posle godinu dana masovne pobune protv njegove vlasti koja dobija razmere građanskog rata, polovinom marta najavio parlamentarne izbore za 7. maj.
Opozicija koja zahteva odlazak Asada s vlasti, usprotivila se tim izborima koje su aktivisti i međunarodna zajednica ocenili kao "farsu".
Kada se održe, to će biti treći parlamentarni izbori u Siriji od 2000. godine kada je na vlast došao Bašar Al Asad, nasledivši oca.
Na poslednjim izborima 2007. godine koalicija na čijem je čelu vladajuća partija Baas, osvojila je 169 od ukupno 250 poslaničkih mesta.
Prema podacima sirijske Opservatorije za zaštitu ljudskih prava, više od 9.100 ljudi je poginulo u Siriji od marta prošle godine kada je počela pobuna protiv Bašara al Asada.












