Izvor: Mondo, 09.Okt.2015, 14:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Saudijska kontra Rusima: Rakete za pobunjenike
Saudijska Arabija pojačava isporuke oružja trima različitim pobunjeničkim grupama u Siriji kao odgovor na ruske vazdušne napade, javili su britanski mediji pozivajući se na izvor iz saudijske vlade u Rijadu.
Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock Ilustracija
Saudijski zvaničnik koji je tražio da ostane anoniman izjavio je Bi-Bi-Siju (BBC) da će njegova država povećati isporuke modernog naoružanja, uključujući vođene protivtenkovske rakete arapskim >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << pobunjeničkim grupama koje uživaju zapadnu podršku i bore se protiv snaga sirijskog predsednika Bašara al Asada.
Možda dobiju i zemlja-vazduh
Saudijci ne isključuju mogućnost snabdevanja pobunjenika raketama zemlja-vazduh, čemu se protive mnoge zapadne sile, strahujući da bi rakete mogle pasti u ruke militanata Islamske države, koji bi ih potom mogli upotrebiti za obaranje civilnih aviona i borbenih letelica od Amerikanaca vođene koalicije, prenosi "Sputnjik".
Oružje se, formalno, ne isporučuje terorističkim organizacijama Islamska država i Al Nusra front, saopštio je isti zvaničnik.
SAD i njihovi saveznici - Britanija, Francuska, Nemačka, Turska, Katar i Saudijska Arabija su 2. oktobra pozvale Rusiju da okonča vazdušne napade na snage takozvane "umerene opozicije" (režimu Bašara al-Asada) u Siriji, upozoravajući da bi napadi mogli dodatno proširiti konflikt i dovesti do novog talasa ekstremizma i radikalizma u ratom razorenoj zemlji.












