SAD u Siriji: Ili s Rusijom ili „aut“

Izvor: Vostok.rs, 09.Feb.2016, 13:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SAD u Siriji: Ili s Rusijom ili „aut“

09.02.2016. -

Propast pregovora u Ženevi praktično je onemogućio Sjedinjene Američke Države da manevrišu u sirijskoj krizi, piše analitičar Fiskal tajmsa Patrik Smit.

Tokom pregovora učesnici mirovnog procesa nisu uspeli da utvrde ko su ti „umereni sirijski opozocionari“ u koje se uzdao Vašington, boreći se bilo protiv terorista DAEŠ-a, bilo protiv armije Bašara el Asada, ali može biti i protiv >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << obeju strana.

Analitičar skreće pažnju na dva događaja koja su promenila pregovaračke pozicije učesnika procesa – to su napredovanje armije sirijske vlade ka Alepu i planovi Saudijske Arabije da uputi vojsku na bojno polje.

Pored toga, pojačava se i aktivnost drugog regionalnog saveznika SAD u koaliciji — Turske.

Ciljevi Ankare i Rijada su jasni: dok su to, u prvom slučaju, prevrat u Damasku i uništenje Kurda, u drugom je reč o „sektaškom ratu“ u kojem su Saudijci gubitnička strana.

Glavno pitanje za SAD kao lidera koalicije jeste: kako se to uklapa u strateške ciljeve Vašingtona?

„Za Obaminu administraciju nastupa trenutak istine. Dve godine Bela kuća nije mogla precizno da odredi svoje namere – to je bila ili kampanja protiv DAEŠ-a, ili borba protiv režima sirijskog predsednika Bašara el Asada, a ovakvi manevri sada su sami po sebi postali problem“, smatra novinar.

Američki predsednik i državni sekretar Džon Keri sami su sebi napravili zamku, ne uspevši da odrede strateške ciljeve, a u postženevskoj situaciji to Vašingtonu ne donosi ništa dobro.

Teško da će Vašington pronaći izlaz iz ove komplikovane situacije, kada je neophodnost zajedničke borbe protiv zajedničkog cilja očigledna. Jedina efikasna varijanta i dalje je „ujedinjeni front“ s Rusijom, što su Amerikanci pokušavali da izbegnu tokom celog diplomatskog procesa, smatra Smit.

Šefovi diplomatije dveju zemalja Sergej Lavrov i Džon Keri, čini se, slažu se u tome ko treba da bude glavni neprijatelj za sve koji su uvučeni u krizu – to je DAEŠ.

Oni razumeju da će svrgavanje sirijskog predsednika Bašara el Asada dovesti do „nove Libije“ – oslabljene države i žarišta nestabilnosti.

Slaganje Lavrova i Kerija možda nije dovoljno za uspeh mirovnog procesa jer u Beloj kući nema jedinstva u vezi sa sirijskom krizom. Keri govori jedno, a ljudi koji isporučuju oružje rade drugo, dodaje analitičar.

„Nastupa momenat kada je potrebno biti razuman. Ili u celini usmeravate svoju politiku na borbu protiv DAEŠ-a, što će zahtevati pregrupisavanje sastava koalicije, ili će vam stvarni učesnici procesa pokazati vrata“, zaključuje analitičar.

Čitajte više na Ruski vazdušni udari u Siriji - iz minuta u minut

Nastavak na Vostok.rs...






Povezane vesti

Amerika u problemu: Ili sa Rusijom, ili napuštanje Sirije

Izvor: Vesti-online.com, 09.Feb.2016

Neuspeh svetskih diplomata da postignu dogovor o Siriji praktično je onemogućio Ameriku da manevriše u sirijskoj krizi, smatra analitičar "Fiskal tajmsa" Patrik Smit. Tokom teških pregovora, suprotstvaljene strane nikako nisu uspele da se dogovore ko je zapravo ta "sirijska opozicije", koju pomažu...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.