Referendum u senci nasilja

Izvor: RTS, 26.Feb.2012, 20:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Referendum u senci nasilja

Sirijci na referendumu glasaju o promeni ustava. Referendum je uvod u višestranačke izbore, uveren je Bašar el Asad. Deo opozicije poziva na bojkot, a nasilje ne jenjava.

Građani Sirije se na referendumu izjašnjavaju o novom ustavu. Glasanje je počelo širom zemlje, a pravo glasa ima oko 15 miliona Sirijaca, javila je državna televizija.

Teško je, međutim, predvideti koliko njih će se uopšte pojaviti na biralištima, jer je opozicija pozvala na bojkot >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << referenduma.

Izlazak na glasališta u senci je nasilja - u današnjim sukobima širom zemlje poginula je 31 osoba, saopštili su opozicioni aktivisti.

Do sukoba između vojske i pobunjenika došlo je u četvrti Hamideje, saopštila je Sirijska organizacija za ljudska prava sa sedištem u Londonu, prenosi AFP. U nasilju tokom jučerašnjeg dana poginule su 94 osobe među kojima 68 civila, navodi sirijska nevladina organizacija.

Predsednik Bašar el-Asad, koji se 11 meseci bori protiv pobune u zemlji, uveren je da će referendum utrti put višestranačkim parlamentarnim izborima. Parlamentarni izbori trebalo bi da budu održani 90 dana posle usvajanja novog ustava.

Izmene ustava predviđaju politički višestranački sistem i pravo predsednika na samo dva uzastopna mandata.

Posteri kojima se Sirijci pozivaju da izađu na glasanje oblepljeni su u celoj zemlji. Po prvi put u istoriji ministar unutrašnjih poslova poručuje sugrađanima da bi trebalo da glasaju, javlja Raša tudej. Međutim opozicija poziva na bojkot referenduma i traži ostavku predsednika Asada.

Pojedini predstavnici opozicije, ipak su donekle optimistični. "Čak i ako se usvoji Nacrt ustava, to ne znači završetak reformi. Umesto toga, reforme tek treba da počnu. Ustav je samo temelj. Od ove tačke počinje dug put sirijskih promena", kaže Kadri Džamil iz Narodnog fronta za promene.

"Sada je najvažnije da se zaustavi krvoproliće i promoviše nacionalno pomirenje. Svi treba da sednu, vode dijalog i diskutuju o Nacrtu ustava. Svi treba da budu uključeni, i vlast i opozicija", kaže Kar el Din el Akam, profesor filozofije na Univerzietu u Damasku.

Novim ustavom je predviđeno uvođenje višepartijskog sistema u Siriji, kojom već skoro pola veka upravlja partija Baas predsednika Bašara el-Asada.

Nacrt ustava predviđa da nove stranke neće moći da budu zasnovane na religiji, profesiji ili regionalnim interesima.

Prema postojećem Ustavu, koji je poslednji put menjao Asadov otac Hafez el-Asad 70-ih godina, nije predviđen politički pluralizam, i u njemu piše da je vladajuća Baas partija "lider države i društva".

Problematičan je i član novog ustava koji predviđa da samo musliman može da bude izabran za predsednika. "Šta je sa 10 odsto ostalih? Mi nismo tu privremeno, živimo ovde vekovima", rekao je jedan birač nemusliman Raša tudeju.

Iz sirijskog komiteta za promenu ustava odgovaraju da je to bilo najbolje rešenje u postojećim okolnostima - "bolje 10 odsto nesrećnih, nego 90 odsto besnih", opisao je Ahmed Kuzbari iz komiteta.

U sukobima sa snagama režima i bombardovanju Homsa kao glavnog uporišta opozicije, u Siriji je do sada poginulo oko 7.000 ljudi, navode nevladine organizacije.
Pogledaj vesti o: Sirija

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.