Izvor: Vostok.rs, 13.Apr.2012, 16:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Krhko primirje u Siriji

13.04.2012. -

Ministri G8 pozdravljaju postizanje dogovora o prekidu vatre u Siriji, izjavio je šef diplomatije RF, Sergej Lavrov. Ustanovljeno je primirje, pa makar i krhko.

Ono je snazi od četvrtka ujutru. To je jedna od tačaka plana rešavanja krize, razrađenog od strane specijalnog poslanika UN i Lige arapskih država Kofi Anana. Međutim, u četvrtak su vlasti zabeležile osam slučajeva narušavanja prekida vatre sa strane protivnika režima- autobus sa vojnicima režima >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << je bio podignut u vazduh, izvršen napad na vojnu patrolu, pucano je na aktivistu vladajuće partije. Opozicija takođe podnosi račun vlasti. Po njihovim podacima, posle stupanja na snagu primirja, još 20 osoba je stradalo u okršajima. Kao da se to nije desilo, na brifingu prvog dana po stupanju primirja na snagu, Generalni dekretar UN Ban Ki Mun je u Ženevi izjavio:

„Čini se da je situacija u Siriji spokojnija. Mi pažljivo pratimo razvoj situacije. Međunarodna zajednica mora biti jedinstvena, i ne sme dopustiti haos u Siriji. Pozivam vladu Sirije da u potpunosti ispuni obaveze u okvirima mirovnog plana, a opozicija je dužna da se uzdrži od nasilja. Pozivam sve prijatelje Sirije da maksimalno utiču, kako bi se zaustavio tragični konflikt."

Plan Kofi Anana za regulisanje konflikta u Siriji- to je glavna tema razgovora u kampovima sirijskih izbeglica u Turskoj. Svi žele da plan uspe. To bi donelo mogućnost povratka kućama.

„Međunarodna zajednica je optimistična, jer nema više nasilja, kaže jedan izbeglica, koji se nije predstavio. Ali plan Anana- to nije samo prekid vatre, već i izlazak sirijske vojske i tenkova iz gradova, gde to još nije učinjeno. Sada makar nema razmene vatre."

Ruski ekspert Sergej Demidenko skrenuo je pažnju na to, da opozicija nije odustala od svog glanog zadatka- svrgavanja aktuelne vlasti:

„Opozicija je čvrsto rešila da svrgne Asada. Zato nikakvi planovi Kofi Anana nemaju efekta. Svejedno, predsednika će svrgnuti, a i režim. Opozicija može da izjavi bilo šta, njihove provokacije je nemoguće kontrolisati, a isprovocirati armiju u takvim slučajevima je veoma lako."

Kako bi se održalo krhko primirje u Siriji, UN će tamo poslati prvu grupu mirovnih posmatrača od 30 članova. Ekspert Instituta orijentalistike RAN Boris Dolgov smatra ovo pozitivnim korakom:

„Uz prisustvo posmatrača, moguće je da će se nivo nasilja i oružanih sukoba smanjiti. Glavi faktor su tu- strane sile koje ne žele da ispunjavaju plan Kofi Anana. Neophodno je da upravo ove strane sile prekinu da podržavaju pobunjenke u Siriji."

Diplomatski izvori saopštavaju da tekst projekta rezoluzije o Siriji sadrže i mogućnost uvođenja sankcija protiv Sirije. Ranije ova ideja nije bila podržana od strane Rusije i Kine.

Izvor: Golos Rossii, foto: EPA
Pogledaj vesti o: Sirija

Nastavak na Vostok.rs...



Povezane vesti

Protivraketne protivrečnosti

Izvor: Vostok.rs, 14.Apr.2012, 14:38

14.04.2012. -..Pravne garancije SAD za razvoj sistema protivraketne odbrane treba da budu sačinjene u vidu ugovora. Samo u tom obliku mogu biti ratifikovane u Federalnoj skupštini, izjavio je u intervjuu za „Glas Rusije" načelnik Glavne uprave za međunarodnu vojnu saradnju Ministarstva odbrane...

Nastavak na Vostok.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.