Izrael: Pobunjenici na granici

Izvor: B92, 14.Nov.2012, 22:23   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Izrael: Pobunjenici na granici

Tel Aviv -- Izraelski ministar odbrane Ehud Barak izjavio da su sirijski pobunjenici preuzeli kontrolu nad skoro svim selima kraj granice Golanske visije koju drži Izrael.

Barak je dodao da snage sirijskog predsednika Bašara Asada "pokazuju sve manju efikasnost".

Borbe u tom području prošle nedelje nagnale su izraelsku stranu da najpre ispali raketu upozorenja, a posle i da direktno cilja minobacače, nakon što su očito zalutale granate pale na teritoriju koju drži Izrael.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
To je podstaklo bojazan da bi sirijski rat mogao da se prelije u Izrael i proširi u oružani sukob sa najjačom vojnom silom u regionu. Sve se to dešava u trenutku eskalacije sukoba između palestinskih ekstremista i izraelske vojske u pojasu Gaze i na jugu Izraela.

"Skoro sva sela od podnožja tog grebena su već u rukama sirijskih pobunjenika", rekao ja danas Barak, obilazeći Golansku visiju koju je Izrael osvojio od Sirije u šestodnevnom ratu 1967. godine i kasnije je anektirao, što međunarodna zajednica nikada nije priznala.

Barak je takođe rekao da je Izrael budan i u pripravnosti.

Izraelska granica sa Sirijom je Golanska visija. Granično područje na sirijskoj strani je tampon zona i u njoj su sela gde su borbe izbile prošle nedelje, podseća Asošiejted pres.

Nju kontrolišu sirijske vlasti i ni jednim drugim snagama, osim bezbednjacima UN nije dozvoljeno da uđu u nju.

Borbe u Siriji su se već prelile u Liban, Jordan i Tursku. I mada mnogi sumnjaju da Asad želi da se bori s Izraelom, ipak se plaše da bi on sada, kada je ugrožen, mogao da uvuče tu zemlju u sukob iz očaja.

Izraelski zvaničnici veruju da je samo pitanje vremena kada će ga pobunjenici zbaciti.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Barak: Pobunjenici preuzeli sirijska sela uz Izrael

Izvor: Blic, 15.Nov.2012, 01:00

Izraelski ministar odbrane Ehud Barak izjavio je danas da su sirijski pobunjenici preuzeli kontrolu nad skoro svim selima kraj granice Golanske visije koju drži Izrael. ..Barak je dodao da snage sirijskog predsednika Bašara Asada "pokazuju sve manju efikasnost"...Borbe u tom području prošle nedelje...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.