Irak optužuje S. Arabiju i Katar

Izvor: B92, 09.Mar.2014, 00:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Irak optužuje S. Arabiju i Katar

Bagdad -- Irački premijer Nuri al-Maliki optužio je Saudijsku Arabiju i Katar da namerno destabilizuju situaciju u Iraku i podržavaju ekstremističke grupe.

"Oni (Saudijska Arabija i Katar) napadaju Irak, preko Sirije i direktno, i objavili su rat Iraku. Te dve zemlje više od drugih odgovorne su za medjuversku, bezbednosnu i terorističku krizu u Iraku", rekao je on francuskom kanalu "Frans 24" (France 24).

Al-Maliki, šitski musliman, rekao je da su optužbe na njegov >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << račun za pritisak na sunitsku manjinu dolaze od fanatika koje Saudijska Arabija i Katar podstiču.

Prema njegovim rečima, Rijad i Doha pružaju političku, finansijsku I informativnu podršku ekstremistima u Iraku i snabdevaju ih oružjem.

Irački premijer je, takodje, optužio Rijad da podržava globalni terorizam i u arapskim zemljama i u drugim državama.

On je optužio Saudijsku Arabiju da podržava terorizam u Siriji, Iraku, Libanu, Egiptu, Libiji i čak zemljama izvan arapskog sveta, preneo je AFP.

Sunite su posle svrgavanja nekadašnjeg iračkog predsednika Sadama Huseina i američke intervencije potisnuli šiti i zauzeli niz važnih državnih položaja.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Saudijska Arabija i Katar krivi za destabilizaciju

Izvor: Akter, 09.Mar.2014

Irački premijer Nuri al-Maliki optužio je danas Saudijsku Arabiju i Katar da namerno destabilizuju situaciju u Iraku i podržavaju ekstremističke grupe,

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.