
Izvor: SrbijaDanas.com, 03.Feb.2021, 22:02
IRANSKI UTICAJ SVE VIŠE RASTE U SIRIJI: Deir ez-Zor je ključan za plan Teherana, Amerika i Izrael nemoćni
Snage koje podržava Iran u Siriji se sve više aktivno uključuju u borbu protiv Islamske države
Iranski korpus garde islamske revolucije (IRGC) navodno radi na uspostavljanju plemenskih snaga u istočnoj sirijskoj provinciji Deir ez-Zor.
"Oko Eufrata" je prenelo da naporima IRGC-a koordinira komandant brigade al-Šeik, koju podržava Iran, Akram Ahmed al-Akram al-Kader.
Prema propozicionim vestima, >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << al-Kader, poznat i kao "al-Šeik", održao je 2. februara sastanak sa istaknutim plemenskim vođama iz vladinog dela južnog Deir ez-Zora u svojoj kući u gradu al -Majadin.
Sastanku su prisustvovali predstavnici arapskih plemena Al Akidat, Al Šahida, Al Bakara, Al Kalaj’in, Al Busraja, Al Karan i Al Džuhaiš.
Tokom sastanka, al-Šeik je pozvao lokalne lidere da uspostave zajedničke plemenske snage u Deir ez-Zoru. Takođe je obećao da će IRGC pružiti potrebnu podršku. Takođe je razgovarano o budućem sastanku sa najvišim oficirima IRGC u provinciji.
- Misija nove plemenske snage biće podrška iranskim snagama u njihovim vojnim operacijama u regionu kao celini, a posebno u regionima Badije (pustinje) - citirao je list "Oko Eufrata" al Šeika.
Nedavno su se snage koje podržavaju Iran u Deir ez-Zoru, Homsu i Raki više uključile u tekuće operacije protiv ćelija ISIS-a u centralnom regionu.
Ovaj razvoj događaja pokazuje kako iranski uticaj u Siriji raste uprkos sve većem ekonomskom i vojnom pritisku SAD-a i Izraela.
Izveštaj koji je Sirijska opservatorija za ljudska prava objavila 3. februara otkrio je da je IRGC do sada regrutovao 9.600 lokalnih boraca u južnom regionu Sirije i još 8.350 u Deir ez-Zoru.
Više vesti o Siriji, Libiji, Jemenu i Iraku, pročitajte OVDE.
Nastavak na SrbijaDanas.com...