G-8: burne diskusije i traženje zajedničke platforme

Izvor: Vostok.rs, 19.Jun.2013, 18:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

G-8: burne diskusije i traženje zajedničke platforme

19.06.2013. -

Suštinskim je nazvao rezultate samita Velike osmorke u Severnoj Irskoj zamenik ministra inostranih poslova Rusije Sergej Rjabkov. Diplomata je podvukao da je reč kako o političkoj komponenti u delatnosti G8, tako i o socijalno-ekonomskoj komponenti.

Samit je protekao u kontekstu oštrih diskusija međunarodne zajednice o sirijskom problemu. Ipak pretpostavke da se Rusija našla izolovana po tom pitanju nisu tačne, istakao je Rjabkov. Isto kao i mišljenje o >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << novom formatu sedam plus jedan koji je iznela kanadska strana. Naprotiv, stepen podudaranja mišljenja Osmorke o siriji isključuje pretpostavke nekih učesnika samita da Rusija zauzima posebni stav u odnosu na partnere iz grupe.

- Lideri koji su se okupili ovde imali su mnogo vremena za direktni razgovor i siguran sam da moguća nerazumevanja i pokušaji da se Rusiji pripiše to čega ne može biti potpuno su uklonjeni u procesu komunikacije predsednika Rusije i premijera Kanade. To je živi politički proces, i ljudi govore stvari za koje zatim neko zažali. Rusija je iscrpno objasnila svoj stav, kako vidimo put napred.

Ipak Moskva ostaje pri svom mišljenju povodom primene hemijskog oružja od strane sirijskih vlasti. Kao što se zna, to je postalo povod da se govori o neophodnosti strogih mera u pogledu Damaska. Sergej Rjabkov je izjavio da samo međunarodna ekspertiza može da utvrdi istinu o korišćenju hemijskog oružja. A složiti se sa nedokazanim tvrdnjama i jednostranim tumačenjima nemoguće je, dodao je on.

- Jedan od aspekata gde je potrebno dodatno objašnjenje, to je paragraf u konačnom komunikeu koji se tiče istrage slučajeva primene hemijskog oružja u Siriji. Želim da vam kažem da to što je zapisano u komunikeu nije instrukcija za ponašanje Rusije u SB UN. U SB deluju drugi zakoni i za svaku situaciju Rusija će se određivati posebno. Znači, komunike Grupe osam u tom delu, to nije dogma, to je upravo zajednički imenitelj, do kojeg smo došli putem složenih pregovra. Ali on ne precrtava stav Rusije u čiju ispravnost smo potpuno sigurni.

Progres po pitanju učešća Irana u međunarodnj konferenciji o Siriji za sada nije postignut, izjavio je Sergej Rjabkov, komentarišući pripremu za ovu manifestaciju. Po njegovim rečima, diskusije će biti nastavljene, između ostalog na bilateralnoj rusko-američkoj osnovi. A povodom održavanja same konferencije može se istaći, saopštio je zamenik šefa ruske diplomatije: U prvom redu to je vezano za zbližavanje stavova Moskve i Vašingtona o sirijskoj problematici. Mada jasnosti o rokovima i dalje nema. Što se tiče opozicije u Siriji, lideri Osmorke bi mogli da učine mnogo više kako bi je doveli za pregovarčki sto. Bez toga prelazni period i čitav politički proces regulisanja jednostavno nije moguć.

Uporedo sa tim Grupa osam ne treba da predodređuje ishod procesa formiranja prelazne vlade u Siriji. A izjave o daljoj sudbini sirijskog predsednika Bašara Asada u završnom komunikeu G8 bile bi štetne i neprihvatljive za Rusiju, zaključio je Sergej Rjabkov. On je takođe izjavio da Moskva poziva Brisel i Vašington da brižljivo odmere posledice isporuka naoružanja sirijskoj opoziciji. One mogu da budu udarac po perspektivama političkog procesa, vezanog za uspostavljanje mira na sirijskoj teritoriji.

Ilija Harlamov,

Izvor: Glas Rusije, foto: Golos Rossii    

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.