Balkanske bezbednosne službe intenziviraju saradnju protiv IDIL-ovih regrutera

Izvor: Southeast European Times, 02.Dec.2014, 17:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Balkanske bezbednosne službe intenziviraju saradnju protiv IDIL-ovih regrutera

Eksperti za bezbednost kažu da zakonske sankcije i efikasna razmena informacija o osumnjičenima utiču na nastojanja da se regrutuju ratnici džihada.

02/12/2014

Miki Trajkovski za Southeast European Times iz Skoplja -- 2.12.2014.

Građani Balkana koji su pristupili Islamskoj državi Iraka i Levanta (IDIL) u Siriji i Iraku počinju da se vraćaju kući, što je rezultat zakonskih mera i veće saradnje >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << između regionalnih bezbednosnih agencija u identifikovanju IDIL-ovih mreža za regrutovanje.

„Osobe koje su bile na frontu vraćaju se u sve većem broju zbog intenzivirane kampanje protiv [IDIL-a]“, rekao je Toni Jakimovski, nacionalni koordinator Makedonije za borbu protiv terorizma, u izjavi za SETimes. „Naš cilj je da smanjimo intenzitet njihovog pridruživanja sukobima tamo. Radikalizacija je vrlo važan element. Ako uspemo da je smanjimo, smanjićemo i taj trend.“

Tokom posete Balkanu u oktobru, Robert Bradke, američki diplomata i viši savetnik za partnersko delovanje kada su u pitanju strani borci u Siriji, kaže da problem stranih ratnika izaziva veliku zabrinutost.

„Zabrinuti smo iz više razloga, od kojih se jedan odnosi na ono što borci rade u Iraku i Siriji“, rekao je Bradke. „Takođe smo zabrinuti zbog potencijala koje ovi borci imaju kada se vrate u svoje ili u druge zemlje.“

Dok balkanske bezbednosne agencije intenziviraju razmenu informacija u vezi sa borcima IDIL-a, najbolje bi bilo da zajedno reaguju i na polju zatvaranja bilo kakvih rupa u zakonu, rekao je Vladimir Pivovarov, bivši šef makedonske vojno- obaveštajne službe.

„To znači da u određenim situacijama zemlje treba da udruže snage kako bi zajedno delovale u borbi protiv terorizma. Za nas je to vrlo važno s obzirom da su naši građani na ratištima. Veće američke i britanske obaveštajne agencije mogu aktivno da pomognu i regionu“, rekao je Pivovarov za SETimes.

Balkanske zemlje se spremaju da uspostave platformu za razmenu informacija prema modelu koji postoji u zemljama EU, kaže Denis Hadžović, generalni sekretar Centra za bezbednosne studije u Bosni i Hercegovini.

„Takođe postoji slovenačka inicijativa za unapređivanje analitičkih sposobnosti zemalja regiona, čiji je cilj da se ubrza razmena informacija. Jedna od ideja je uspostavljanje evropske kontaktne tačke na zapadnom Balkanu unutar okvira Evropola. Nesumnjivo je da bi postojanje krovne agencije u regionu olakšalo rad nadležnih agencija“, rekao je Hadžović za SETimes.

Hrvatska Sigurnosno-obaveštajna agencija (SOA) kaže da nije identifikovala hrvatske građane koji su regrutovani ratnici džihada, ali potvrđuje da takve osobe koriste ovu zemlju kao tranzitnu tačku prilikom pridruživanja sukobima u inostranstvu, zbog čega je neophodno povećanje bezbednosne saradnje.

„Bilateralna saradnja odvija se međusobnim susretima i dogovorima, razmenom informacija, [ali i] edukacijom i razmenom iskustava, zajedničkim operativnim aktivnostima, te kroz druge vidove saradnje“, navodi SOA u saopštenju prosleđenom SETimesu.

Dopisnici Ana Lovaković iz Sarajeva i Kruno Kartuš iz Zagreba doprineli su ovom tekstu. .

Šta još balkanske zemlje mogu da učine da bi smanjile radikalizaciju među potencijalnim i postojećim islamskim ratnicima? Iznesite svoje mišljenje u prostoru za komentare. .

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.