Asadovi leci upozorenja

Izvor: RTS, 19.Avg.2012, 22:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Asadovi leci upozorenja

Sirijska vojska bacala letke iz helikoptera iznad Alepa, kojima upozorava pobunjenike da imaju još jednu šansu da se predaju. Asad u javnosti prvi put u poslednjih mesec i po dana. Ananova misija propala zbog nedostaka podrške, kaže novi izaslanik UN za Siriju Lahdar Brahimi.

Sirijski helikopteri su iznad severnog grada Alepa izbacili letke kojima se građani pozivaju da ne skrivaju pobunjenike, a pripadnici Slobodne sirijske vojske upozoravaju da imaju još samo jednu šansu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da se predaju.

Na pojedinim lecima navodi se da su to zvanične propusnice uz pomoć kojih pristalice pobunjenika mogu da pređu kontrolne punktove snaga bezbednosti da bi se predali.

"Prema osobi koja ima ovu propusnicu postupaće se dobro i ona će ponovo moći da bude sa svojom porodicom nakon što se sprovedu provere", navodi se na lecima, prenosi Frans pres.

Drugim lecima se poručuje pobunjenicima da polože oružje.

"Vaša poslednja šansa da ostanete živi je da odbacite oružje, jer ne možete ništa da učinite protiv sirijske vojske. Nemojte da propustite ovu šansu, vratite se porodici i prestanite da raspirujete mržnju oko sebe", glasi tekst na jednom letku.

Građani najvećeg sirijskog grada su ovim putem pozvani da ne skrivaju "naoružane terorističke grupe" i da im ne pomažu da ubijaju njihov narod.

Dva sata nakon što su leci izbačeni, helikopteri su se vratili i otvorili vatru na nekoliko centralnih delova grada.

Kako navodi AFP, pobunjenici kontrolišu velike delove Alepa, koji su izloženi stalnim tenkovskim, vazdušnim i snajperskim napadima, a već neko vreme se strahuje od velike ofanzive sirijske vojske na trgovinski centar zemlje.

Asad na prazničnoj molitvi

Sirijski predsednik Bašar el Asad prisustvovao molitvi u džamiji Hamad u Damasku povodom početka Ramazanskog Bajrama, što je prvo njegovo javno pojavljivanje od kada su u bombardovanju glavnog grada Sirije ubijeni ministar odbrane i predsednikov zet.

Državna sirijska televzija emitovala je snimak Bajrmaske molitve u džamiji Hamad, gde je Asad stigao rano jutros povodom početka jednog od dva najznačajnija islamska praznika.

Asad se poslednji put u javnosti pojavio 4. jula kada je održao govor u parlamentu.

U međuvremenu, novi specijalni izaslanik UN za Siriju Lahdar Brahimi rekao je da se na novoj dužnosti već susreće sa teškoćama i najavio da će mu prvi zadatak biti da prevaziđe podele koje sada postoji u Savetu bezbednosti.

Brahimi, bivši šef alžirske diplomatije koji je u petak imenovan zanovog izaslanika UN za Siriju, u intervjuu za AP naglasio je da će od ključne važnosti za uspeh njegove misije biti da Savet bezbednosti "govori jednim glasom".

On je istakao da je misija Kofija Anana propala "zbog toga što mu međunarodna zajednica nije pružila podršku u onoj meri u kojoj je to bilo potrebno".

"Problem nije u tome šta je mogu da uradim drugačije, nego da li će se drugi ponašati drugačije", rekao je Brahimi, koji je dodao da za sada nema ideju kako da to promeni.

On je pozvao Sirijce da urade svoj deo posla u okončanju nasilju. "Mir moraju da naprave sami Sirijci. Na kraju krajeva, to nije nešto što mogu da urade medijatori i Savet bezbednosti", istakao je Brahimi.

Prema njegovim rečima, vojna intervencija u Siriji nema podršku i podsetio da je on mirotvorac. "Po definiciji, ukoliko počnem da govorim o vojnoj intervenciji, to je već priznavanje neuspeha, ne samo ličnog već i neuspeha mirovnog procesa", dodao je Brahimi.

Novi izaslanik UN rekao je da želi da uključi Iran u mirovni proces, navodeći da je ta zemlja vrlo važan činilac u regionu.

Alžirski diplomata bio je na dužnosti izaslanika UN za Avganistan i Irak, a doprineo je okončanju građanskog rata u Libanu kao izaslanik Arapske lige.

Prema podacima sirijske Opservatorije za zaštotu ljudskih prava, od početka sirijskog sukoba u martu prošle godine, život je izgubilo više od 20.000 osoba.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.