Izvor: RTS, 28.Nov.2013, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Amanpur cenzurisala Čurkina
Američka TV mreža Si-En-En cenzurisala intervju sa stalnim ruskim predstavnikom u UN Vitalijem Čurkinom, izostavivši njegov komentar o podršci sirijskog naroda predsedniku Bašaru el Asadu i izjavu o opoziciji koja ometa isporuku humanitarne pomoći. Čurkina je intervjuisala Kristijana Amanpur.
Komentar stalnog ruskog predstavnika u UN Vitalija Čurkina o podršci sirijskog naroda predsedniku Bašaru el Asadu izostavljen je iz intervjua na američkoj TV mreži Si-En-En >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << .
Intervju s Čurkinom radila je novinarka Kristijana Amanpur i emitovan je u utorak uveče.
Iz intervjua su izostavljeni Čurkinovi odgovori na dva ključna pitanja, preneo je Itar tas, od kojih je jedno o Asadovoj ulozi nakon što prelazni proces započne u Siriji.
"To je nešto o čemu će Sirijci odlučiti", izostavljena je ta izjava Čurkina, kao i izjava da treba uzeti u obzir i činjenicu da veliki deo sirijskog stanovništva podržava Asada.
Čurkin je rekao u intervjuu, što nije preneto, "pustimo da započne dijalog i dozvolimo Sirijcima da odluče kojim će putem ići kada se okonča konflikt", prenela je ruska agencija.
Si-En-En je izostavio i Čurkinov komentar da je neprihvatljivo da opozicija postavlja bilo kakav preduslov za početak pregovora o Siriji u Ženevi 22. januara, kao i njegovu procenu aktivnosti pobunjenika i zemalja koje ih podržavaju na ometanju isporuke humanitarne pomoći.
Izostavljena je i izjava, navodi Itar-Tas, da niko ne zna ko utiče na stotine ili najmanje desetine jakih oružanih grupa na terenu zbog kojih su humanitarne aktivnosti otežane.
Prema rečima Čurkina, treba identifikovati te zemlje i one treba da preuzmu odgovornost tih grupa koje sprečavaju evakuaciju građana iz opkoljenih oblasti.
Zbog toga je, kako je rekao Čurkin, proteklih nekoliko meseci bilo brojnih situacija kada se sirijska vlada saglasila sa evakuacijom građana, ali su to sprečile opozicione grupe.
Još jedna interesantna stvar nije došla do američkih gledalaca, a to je da, kad god je došlo do toga da stanovnici napuste neku opkoljenu oblast, oni su uvek prelazili na teritoriju pod kontrolom sirijske vlade, rekao je Čurkin i istakao da to mnogo govori o tome na čiju se humanitarnu podršku oslanja sirijski narod.
Čurkin je u sredu izjavio za Itar tas da žali što je intervju s njim na Si-En-Enu emitovan u skraćenoj verziji i da su iz njega izostavljeni ključni delovi o sirijskoj krizi.
Amanpurova cenzurisala Čurkina
Izvor: RTS, 28.Nov.2013
Američka TV mreža Si-En-En cenzurisala intervju sa stalnim ruskim predstavnikom u UN Vitalijem Čurkinom, izostavivši njegov komentar o podršci sirijskog naroda predsedniku Bašaru el Asadu i izjavu o opoziciji koja ometa isporuku humanitarne pomoći. Čurkina je intervjuisala Kristijana Amanpur...Komentar...






