Izvor: RTS, 04.Jul.2020, 13:11

Bitka na Kozari, 78 godina posle

Služenjem parastosa i polaganjem venaca na Centralnom spomen-obeležju, na Mrakovici obeležena je 78. godišnjica Bitke na Kozari.
Obeležavanju su prisustvovali predsednica Srpske, Željka Cvijanović, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, delegacija Vlade predvođena ministrom rada i boračko-invalidske zaštite Duškom Milunovićem, predstavnici Vlade Srbije i Ambasade Rusije >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u BiH.

Milorad Dodik poručio je na Mrakovici da se ne sme dozvoliti prekrajanje istorije pokušajima potomaka onih koji su ubijali narod na Kozari koji kažu da se nešto drugo dešavalao.  
"Istina je da je ovdje 3.500 partizana branilo zbjeg od 65.000 ljudi, civila, žena, djece i staraca koje je napalo 45.000 raznih formacija ustaša i Nijemaca i da je poginulo 9.500 boraca i 45.000 civila", rekao je Dodik novinarima na Kozari.
On je podsetio da je zarobljeni zbeg sa Kozare spušten u Jasenovac "koji je odnio 500.000 života Srba i 30.000 djece".
Naglasio je da u narodu živi priča o Kozari koja je nesumnjivo simbol borbe za slobodu protiv fašista i simbol borbe za nacionalno oslobođenje jer su Srbi ovde živeli i preživeli.  
Željka Cvijanović izjavila je na Mrakovici da Srpska kao društvo funkcioniše na tekovinama svega onoga što je dala Kozara, ali i mnoga druga mesta širom Republike.
Cvijanović je navela da se obeležavanje na Kozari danas odvija u nešto drugačijim okolnostima nego prethodnih godina, ali da su se uprkos svemu okupili danas na ovom mestu da bi iskazali poštovanje prema slobodarskom narodu Kozare.
Ona je istakla da se na ovaj način iskazuje poštovanje i prema naporima i svemu što je uloženo u vreme NOB-a, ali i prema borcima i stanovništvu.
"Stanovništvo je podnijelo težak teret i pokazalo zapravo na koji način se i dostigne i na koji način se brani sloboda. Republika Srpska baštini vrijednosti svega onoga što nosi Kozara i mnoga druga naša mjesta, koja su pokazala svoje dobro lice i uvijek bila na pravoj strani istorije. Prema tome naša zahvalnost, kao institucije, mora biti vječna", rekla je Cvijanović.
Bitka je počela 10. juna 1942. godine i trajala je 27 dana, do proboja na jugozapadnom delu planine, 15 kilometara istočno od sela Međuvođe. Stradalo je 10.000 boraca narodno- oslobodilačke borbe, navodi RTRS. 

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.