Kafa ili čaj protiv tumora mozga

Izvor: S media, 21.Apr.2010, 23:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kafa ili čaj protiv tumora mozga

Ako se dnevno popije pet šoljica kafe ili čaja, male su šanse da se dobije tumor na mozgu, otkriva nova studija koja je uradjena na londonskom Imperial koledžu.

Tokom istraživanja, koje je objavljeno u časopisu "Kanser Epidemiolodži" , naučnici su pratili više od 300 muškaraca i žena kod kojih je dijagnostikovan gliom – rak mozga, koji je samo jedan tip raka koji počinje da raste u mozgu.

Kad su >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << uporedili navike ispijanja kofeina sa onima koji nemaju tumor mozga ustanovilo se da oni koji piju pet ili više šoljica kafe ili čaja na dan imaju 40 odsto manje šansi da dobiju tumor, prenosi sajt Stetoskop.

Na osnovu toga se može zaključiti da bi kafa ili čaj mogli da budu dobar saveznik u borbi protiv raka mozga.

Od tog zaštitnog delovanja kofeina posebno su korist imali muškarci, iako još nije jasno zašto je to tako, ali se moguće objašnjenje ogleda u činjenici da kofein smanjuje snabdevanje krvi u mozak čime se izgladnjuju ćelije tumora koje ostaju bez visoke koncentracije kiseonika i hranjivih supstanci.

Izvor: Tanjug

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.