Izvor: RTV 5, 22.Jun.2012, 20:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tužilaštvo: I visoki lokalni funkcioneri među jatacima

Pred Tužilaštvom za ratne zločine u toku je krivični postupak protiv 13 lica za koje se sumnja da su učestvovali u pomaganju i skrivanju Ratka Mladića i Stojana Župljanina, a među njima se nalaze i visokopozicionirani pripadnik vojne bezbednosti u penziji, kao i dva visoka funkcionera sa lokalnog nivoa.

Protiv 13 lica, za koje imamo dovoljan stepen osnova ili osnovane sumnje, započeo je krivični postupak, protiv sedam lica on je u fazi predistražnog postupka, a protiv >> Pročitaj celu vest na sajtu RTV 5 << šest je započeta istraga u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku, precizirao je Vukčević, koji nije mogao da kaže kada će i da li biti novih hapšenja, jer je "istraga živa stvar".

Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević rekao je na konferenciji za novinare da se za pomaganje Mladiću, u okviru predmeta "Jataci", vodi krivični postupak protiv šest lica, od kojih je jedan general u penziji, a bio je visoki funkcioner vojne bezbednosti.

Na pitanje ko je general u penziji, Vukčević nije želeo da precizira da li je reč o generalu Aci Tomiću, koji se u medijima pominjao kao pomagač.
"Za njega je data naredba o sprovođenju istrage, neću da kažem ime, a vi sami zaključite", rekao je Vukčević.
Za pomaganje Stojanu Župljaninu u toku je krivični postupak protiv sedam osoba, od kojih su dvoje imali visoke funkcije na lokalu.
Za Stojana Župljanina Vukčević je rekao da je imao najorganizovaniju mrežu pomagača od kojih je procesuirano šest a sada još četiri osobe, ali nije naveo imena.
"Njegov šifrarnik je ključni element naše istrage, a to je akcija u Nišu, kada mu je dojavljeno da se ne vraća kući," rekao je tužilac.
Vukčević je naveo da je bivši direktor Bezbednosno-informativne agencije Rade Bulatović šifrarnik o skrivanju Župljanina, po rečima, jednog svedoka, dobio godinu dana pre njegovog hapšenja.
Uz analizu koje je Tužilaštvo, nakon dobijanja šifrarnika, moglo se pretpostaviti gde će se Župljanin skrivati i tako je uhapšen, kazao je on.
Vukčević je rekao da je lično dao Radetu Bulatoviću informaciju o lokaciji gde se skriva Župljanin.
"Akcija je počela dva sata kasnije i pretpostavljam da mu je prethodno neko javio da pobegne ili da se ne vraća kući, jer smo našli uključen kompjuter i lonče za kafu na ringli, kao i šifrarnik", kazao je tužilac.
Vukčević o skrivanju Mladića, Karadžića i Hadžića Vukčević je istakao da će biti saslušan i bivši direktor BIA Rade Bulatović, iako Tužilaštvo nema dovoljno materijala za pokretanje krivičnog postupka.

Tužilac  je naveo da Tužilaštvo pozudano zna da je bivšem direktoru BIA iz Republike Srpske poslat kontakt koji je znao za 11 adresa na kojima se Ratko Mladić zaista skrivao, ali da Tužilaštvo nema dovoljno materijala da bi protiv Bulatovića započeo krivični postupak.
"U svakom slučaju Rade Bulatović će biti saslušan. Pozvaćemo ga u svojstvu gradjanina da nam objasni neke stvari", istakao je Vukčević.
"Bulatović je naložio da se uhapsi grupa Jova Djoga i Stanka Ristić(kasnije optužena za pomaganje u skrivanju Mladića), a nije čekao da ga odvedu do Mladića, čime je dao znak Mladiću da je cela mreža njegovih jataka otkrivena", naveo je Vukčević.
Tužilac je rekao da je bilo propusta u otkrivanju Ratka Mladića i najavio da će to biti ispitano.
On je kazao da se Mladić posle hapšenja Slobodana Miloševića, marta 2001. godine, skrivao u vojnim objektima do donošenja zakona o saradnji sa Haškim tribunalom, uz znanje tadasašnjeg načelnika Generalštaba Nebojše Pavkovića koji bi "takodje bio procesuiran da nije u Hagu".
Vukčević je istakao da je Mladiću pre napuštanja vojnih objekata podršku pružio i general u penziji i visoki funkcioner vojne obaveštajne službe, ali je odbio da kaže da li je reč o Aci Tomiću.
Kako je naveo, Mladić se potom uz pomoć mreže saradnika iz Vojske RS, koje su predvodili Djogo i Ristić, skrivao na 11 lokacija u Beogradu a zatim u Sremskoj Mitrovici.
Posle hapšenja Djoga i Ristića 2006. godine, Mladića je prezela rodbina njegove supruge u prebacila ga u selo pored Beograda.
"Nadležni organi pretresli su objekte u blizini mesta gde se Mladić skrivao, u okolini Beograda, ali je taj pretres izvršen neprofesionalno i traljavo. Mladić im je bio na dohvat ruke, na svega 200 metara", rekao je Vukčević.
On je naveo da su pretresene dve od tri kuće, a da organi bezbednosti nisu mogli da udju u treću kuću u kojoj se skrivao Mladić "jer vlasnik nije bio tu".
Mladić je, kako je naveo, potom autobusom otišao u Lazarevo gde se skrivao narednih pet godina, do hapšenja.
Vukčević je potvrdio da je Mladić tokom skrivanja doživeo dva lakša moždana udara.
Tužlac je kazao da su Radovanu Karadžiću pomagali članovi njegove najuže familije koji se ne mogu procesuirati.
Po saznanjima Tužilaštva, odredjeni broj ljudi je imao saznanja ko je doktor Dragan Dabić, ali da nema dokaza da su oni učestovali u pomaganju skrivanja Karadžića.
Vukčević je pokazao crtež pokojnog pisca Mome Kapora na kojem je lik veoma sličan doktoru Dabiću i koji se nalazi u Kaporovoj knjizi za decu "Ima čuda nema čuda".
Povodom skrivanja Gorana Hadžića, Vukčević je naveo da je očigledno da je Hadžić bio obavešten o optužnici Haškog tribunala protiv njega.
"Informacija da je on na optužnici procurela je iz Haškog tribunala. jedna bliska i veoma poznata saradnica tadašnje tužiteljke Karle del Ponte obavestila je uglednog beogradskog advokata o podizanju optužnice protiv Hadžića. Advokat je pozvao Hadžića i ponudio mu da ga zastupa pred Haškim tribunalom", kazao je tužilac.
On je rekao da je drugi momenat upozorenja izjava visokog srpskog zvaničnika o tome ko bi mogao da bude na optužnici, a treći je činjenica da je Hadžić video da ga snimaju i otkrio je kameru ispred svoje kuće.
Vukčević je naveo da presudan momenat za Hadžićevo bekstvo bio telefonski poziv iz Ministarstva spoljnih poslova kojim je Hadžićeva majka obaveštena o podizanju optužnice.
Tužzilac je odbio da navede imena službenika ministarstva, advokata i službenice Haškog tribunala jer bi time, kako je rekao, prekršio pretpostavku nevinosti.
Upitan zbog čega je onda pomenuo ime Radeta Bulatovića, Vukčević je odgovorio da Bulatović nije osumnjičen.

Vukčević zamenik Bruno Vekarić rekao je da je razotkrivanje pomagača samostalna akcija tužilaštva jer je svima u interesu da se "okonča haška priča".
Grupa od 10 optuženih za skrivanje Mladića oslobodjena je pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu 10. decembra 2010. godine, ali je Apelacioni sud u Beogradu usvojio žalbu tužilaštva, ukinuo tu presudu i naložio ponovljeno sudjenje, koje je počelo 21. decembra 2011. godine.
Optuženi su Stanko Ristić, Ljiljana Vasković, Borislav Ivanović, Predrag Ristić, Saša Badnjar, Ratko Vučetić, Tatjana Janjušević, Bojan Vasković, Marko Lugonja i Blagoje Govedarica.
Stojan Župljanin uhapšen je 11. juna 2008. u Pančevu, Radovan Karadžić 23. jula 2008, Ratko Mladić 26. maja 2011. u selu Lazarevo kod Zrenjanina, a Goran Hadžić 20. jula 2011. godine. 
Pogledaj vesti o: Uhapšen Ratko Mladić,   Uhapšen Goran Hadžić,   Hag

Nastavak na RTV 5...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Mladića i Župljanina krili državni funkcioneri

Izvor: Akter, 22.Jun.2012

Pred Tužilaštvom za ratne zločine u toku je postupak protiv 13 lica zbog pomaganja Ratku Mladiću i Stojanu Župljaninu. Među njima je i pripadnik Vojne bezbednosti

Nastavak na Akter...

Mladića 2006. imali u rukama

Izvor: Press, 23.Jun.2012, 00:16

Krivični postupak - Protiv 13 osoba, za koje postoji osnovana sumnja da su bili jataci begunaca, započet je krivični postupak, protiv sedam osoba je u fazi predistražnog postupka, a protiv šest je započeta istraga

Nastavak na Press...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTV 5. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTV 5. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.