BBC: U Srbiji cvetaju korupcija i kriminal

Izvor: Vesti-online.com, 22.Feb.2010, 18:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BBC: U Srbiji cvetaju korupcija i kriminal

Kao prepreke koje Srbija treba da savlada na putu ka Evropskoj uniji (EU) najčešće se pominju hapšenje dvojice haških optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića, a retko kada se čuje da će jedan od uslova biti i suzbijanje korupcije i oganizovanog kriminala, upozorava danas komentator Bi-Bi-Si-ja (BBC).

Bi-Bi-Si navodi da su, posle prijema Bugarske i Rumunije u EU, zvaničnici >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << u Briselu poručili balkanskim državama da neće biti dozvoljeno da uđu u Uniju pre nego reše problem korupcije i kriminala.

Prema istraživanju Transparesi Internasional, Srbija je na dnu u Evropi i jedino Albanija i Bosna i Hercegovina imaju veći stepen korupcije.

Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać istakla je da postoji veza između tajkuna - centara finansijske moći, kriminala i političkih stranaka.

"Korupcija u Srbiji izvire iz načina vršenja vlasti, iz činjenice da se zakoni rade po narudžbi", tvrdi Baraćeva i dodaje da se u zakonima "naprave prosto praznine tamo gde nekome odgovara".

Kao primera ona je navela "rupu" u Zakonu o borbi protiv monopola.

Barać i Goati ističu da je glavni problem što ne postoji efikasna kontrola finansiranja političkih stranka i javnih nabavki, jer je u tim oblastima "dovoljno da se samo zagrebe po površini, pa da se naiđe na sumnje o nepravilnostima".

"U prošloj godini smo uhapsili više ljudi za korupciju, nego u proteklih pet godina zajedno. Ali, i to je nedovoljno", ocenio je Dačić.

S druge strane, predsednik organizacije Transparentnost Srbija prof. Vladimir Goati primetio je da je bilo "puno zaklinjanja" da će početi borba protiv korupcije, ali to je bilo samo na "lokalnom nivou".

On je naveo da se radilo o akcija protiv tzv. sitne korupcije, poput podmićivanja u zdravstvu, policiji ili opštinama, a da korupcija na "visokom nivou" u ministarstvima, javnim preduzećima i u vrhovima političkih stranaka nije ni taknuta.

"Na visokom nivou je problem što su generator korupcije političke partije. Kad su te političke partije na vlasti, imate malo šansi da dođete do tih zakulisnih, misterioznih dogovora koji nikada nisu pismeni", rekao je Goati.

On veruje da će ozbiljna borba potiv korupcije na visokom nivou u Srbiji krenuti tek pod pritiskom EU i da to neće ići lako.

"Tu će biti ogromnih otpora, naročito kada žrtve budu u vladajućoj političkoj eliti. U šali sam rekao da ćemo moći da kažemo da je ozbiljna borba protiv korupcije kada Agencije za borbu protiv korupcje i Državna revizorska institucija budu obezbeđene kao što je to Specijalni sud za borbu protiv organizovanog kriminala", kazao je Goati.

Ministarka pravde Snežana Malović izjavila je za Bi-Bi-Si da ne postoji sabotaža vlasti u toj oblasti.

"Osinje gnezdo je bilo i kriminalcima oduzeti imovinu, pa u ovom momentu imamo oduzetu imovinu veću od 100 miliona evra od kriminalaca. Ako je Srbija imala snage da donese takav zakon, onda nije problem da donese bilo koji drugi zakon", smatra Malovićeva.

Ministarka je priznala da je zakon o finansiranju političkih stranaka ili zakon o poreklu imovine veoma bitan kada se govori o korupciji i dodala da se na novom zakonu o finansiranju stranaka radi.

Zakon bi mogao da bude usvojen tokom ove godine, najavila je Malovićeva, dodavši da se u 2010. godini očekuju značajni rezultati u borbi protiv korupcije u Srbiji.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija,   Uhapšen Goran Hadžić,   Goran Hadžić

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.