SKAČE CENA HLEBA Ljajić o zaštićenoj ceni

Izvor: Blic, 30.Jul.2017, 15:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SKAČE CENA HLEBA Ljajić o "zaštićenoj" ceni

Država će u nekom trenutku morati da ukine Uredbu o zaštiti cene hleba od brašna Tip-500, kaže ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.

- U nekoliko navrata smo dobili preporuku Evropske komisije da i ovu uredbu ukinemo - rekao je Ljajić, i objasnio da je taj dokument jedina preostala Uredba kojom se u Srbiji reguliše cena nekog proizvoda.

Ljajić objašnjava da država Uredbom o ceni hleba štiti one najsiromašnije, ali i da se ona >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kosi sa principima slobodnog funkcionisanja tržišta i, kako kaže, "u nekom trenutku moraćemo da je ukinemo".

- Razvoj ekonomije je, ipak, najbolja socijalna politika - ocenjuje ministar, govoreći o tome na koje načine vlada može da smanji nivo siromaštva u državi.

Na pitanje da li i dalje postoji ideja u vladi da se izrade socijalne karte za najsiromašnije građane, Lajić je objasnio da je za izradu socijalnih karata potrebno oko 30 miliona evra, a da su rezultati koji bi se time dobili "pod znakom pitanja".

- Najbolja socijalna politika je jaka ekonomija, zapošljavanje ljudi i to je ono što trajno rešava problem siromaštva - rekao je ministar.

Rešiti vlasnički status banja

Ljajić se osvrnuo i na nerešene vlasničke odnose nad srpskim banjama, koje u ovom trenutku predstavljaju, kako kaže, "polumrtav kapital".

- Imamo preko 300 termalnih izvora, više od 30 poznatih banja, ali moramo da rešimo njihov formalno-pravni status, da država preuzme vlasništvo nad tim banjama - rekao je on.

Upitan zašto do sada to nije učinjeno, ministar kaže da je u većini spornih banja koje čekaju da budu privatizovane, Fond PIO taj koji raspolaže vlašništvom.

Da bi država mogla da upravlja banjama, ističe, "očekujemo da Fond u jednoj transparentnoj proceduri prenese pravo na državu", kako bi, kaže, država mogla da sprovede postupak strateškog partnerstva, javnoprivatnog partnerstva ili da proda banje.

- Neke banje će sigurno ostati u državnom vlasništvu ali moramo da omogućimo ulazak privatnog kapitala u njih kako bi se taj vid turizma razvijao - naglašava Ljajić.

Udvostručen broj turista iz Kine

Ministar je kazao i da je broj kineskih turista u Srbiji u prvih pet meseci ove godine gotovo udvostručen, dodavši da se radi na regionalnom povezivanju ponuda za njih. On objašnjava i da je navika kineskih turista da obiđu još dve ili tri zemlje nakon što posete Srbiju.

- Zato se udružujemo sa drugim zemljama u regionu. To smo do sada radili i sa Crnom Gorom, sa BiH, turom "Putevima Valtera", zatim sa Mađarskom, a to ćemo raditi i sa Bugarskom - rekao je ministar.

On je podsetio i da je u prvih pet meseci ove godine broja kineskih turista u Srbiji povećan za 187 odsto, da je protekle godine bilo 18.000 turista, i da ne sumnja da će "ovo biti mnogo uspešnija godina".

Govoreći o kapacitetima za smeštaj, Lajić kaže da država paralelno sa otvaranjem aviolinije Beograd-Peking i drugim projektima za privlačenje stranih turista, radi na revitalizaciji brojnih turističkih objekata.
Pogledaj vesti o: Rasim Ljajić

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.