Izvor: Vostok.rs, 29.Okt.2012, 16:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dušan Janjić o predsedničkim izborima u SAD
29.10.2012. -
Srbija i SAD - Trenutni odnosi
Opšta ocena ovih odnosa bi bila da su oni diktirani intersima SAD odnosno da Beograd nema konzistentu strategiju međunarodnih odnosa te ni postavljanja prema SAD. Zapravo, Srbija sama po sebi nije u neposrednom fokusu Vašingtona, već se na nju gleda u vezi sa dva “balkanska priroriteta” Vašingtona ili dva “nezavršena posla” a to su Kosovo i BiH.
Saradnja je najbolja u oblasti reforme vojske >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << Srbije i odvija se kroz program PfP kao i direktno na relaciji Srbija – Ohaja. Zapravo, Vojska Srbije je reformisana u skladu s NATO standardima.
Postoji i značajna saradnja u borbi protiv međunarodnog organizovanog kriminala. Primer je i “Balkanski ratnik” ili Šarići” odnosno trgovina kokainom od Venecule i Perua, preko Španije i Italije, do Balkana.
Uticaj SAD na političku scenu Srbije je ograničen i indirektan (preko NDI, IRI, raznih fondacija i NGO) povremene saradnje s strankama (na primer, DS, LDP i SNS). Međtim, osnovni mehanizam uticaja je na formiranje vlade, u saradnji s EU i korišćenjem kako uticaja na političke vođe ili pojedine “tajkune” (posebno, Mišković, Spasojević i slični).
U pojeidnim krugovima SAD se Srbija gleda kao teritorija preko koje se Rusija učvršćuje na Balkanu, ali nema značjnije ni brige oko toga niti konkretnih akcija protiv. To je pre svega zbog toga što je Srtbija nisko na lestvici SAD interesa.
U delovima javnosti Srbije postoje antiameričke grupe i stranke, poput DSS, SRS. Ovo negativno raspolženje ponekada eskalira do nasilja. Primer je paljenjne ambasade SAD, 2008. godine, čije je raščišćavanje i sada jedan od zahteva SAD.
Ekonomsko prisustvo je opalo s globalnom krizom od 2008. ,a posebno sa povlačenjem "US Steal" iz Smederava, 2011.
Glavni činilac pozitivnog odnosa je brojna srpska dijaspora u SAD kao i značajna vesternizacija života u Srbiji, a i šire, preko “globalizacije”. I dalje je SAD “zemlja snova” u kojoj mnogi mladi idu da studiraju, bave se sportom, rade i žive.
Generalno, američki državljeni najčešće kažu da u Srbiji imaju “prijateljsko okruženje”.
Obama - Romni
Najverovatnije će pobediti Obama. Ali, u Srbiji oko toga nema velikog interesa, za razliku od prošlih izbora kada se u javnosti pod uticajem DS i LDP slavila Obamina pobeda.
Kosovo i Obama
Smatra se da će Obama nastaviti dosadašnju politiku prema Kosovu, koju je začeo Klinton. A to je podrška punoj nezavisnosti i suverenitetu Kosova, američki oslonac na albanski korpus na Zapadnom Balkanu i pritiskanje Srbije preko Kosova, s ciljem da se Srbija uključi u NATO. Ukoliko bi se to dogodilo, velika verovatnoća je da bi Vašington blansirao saradnju i polako težište s albanskog korpusa prenosio na Srbiju.
Poseta Hilari Klinton i Ketrin Ešton, 31. oktobra, bi trebalo da samo to ponovi i da naglasi podršku u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, dakle, da je bezbednost zapravo osnovna optika kroz koju Vašington gleda Srbiju i Kosovo.
Kosovo i Romni
Romni ne bi mogao niti najvljuje bilo kakvu promen u politike prema Balakanu i Kosovu. To i nije tema njegove kampannje.
Dušan Janjić je direktor Foruma za etničke odnose
Konstantrin Kačalin,
Izvor: Glas Rusije
Pogledaj vesti o: Predsednički izbori, Vašington, Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija, Vojska Srbije, NATO






