Izvor: B92, 15.Jan.2013, 11:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vulin: Odlučuju samo Dačić i Tači
Beograd -- Šef Kancelarije za KiM Aleksandar Vulin kaže da tehnički dijalog Beograda i Prištine mogu da vode radne grupe, ali da će konačne odluke doneti Dačić i Tači.
"Tehnički dijalog mogu da vode ekspertske komisije, ali one ne mogu da odlučuju. Krajnje odluke će doneti premijer Srbije Ivica Dačić i predstavnik privremenih institucija na Kosovu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Hašim Tači", rekao je Vulin novinarima na Vojno-medicinskoj akademiji nakon posete Darku Vlasaju, jednom od povređenih Srba uhapšenih za vreme božićne liturgije u Gračanici.
"Nadam se da prištinska strana neće voditi mnogo računa o tome što su izbori unutar stranke Hašima Tačija zakazani za 25. (januar) i da to neće biti razlog da se na pregovorima prave pozicije da bi se dobilo više glasova na unutarstranačkom kongresu", rekao je Vulin.
On je izrazio očekivanje da će se svi učesnici u dijalogu izdići iznad unutrašnje politike Prištine i voditi računa o interesima ljudi koji žive na Kosovu.
U Briselu se danas nastavljaju razgovori radnih grupa Beograda i Prištine.
Poslednji aparthejd je na Kosovu
Govoreći o uhapšenim i pretučenim Srbima s Kosova, Vulin je poručio da će se pažljivo pratiti istraga koja se sprovodi povodom tog slučaja. On je naveo da je zahvalan doktorima na VMA, kao i da su i on i Vlasaj zahvalni ministru odbrane Aleksandru Vučiću na angažovanju oko prijema na VMA i na ostalome što je učinio u tom slučaju.
"Država Srbija je spremna da sprovede istragu ukoliko međunarodna zajednica to ne može da uradi", poručio je Vulin i dodao da svaki zločin koji se ne kazni preti da ponovo bude počinjen. On je pozvao međunarodnu zajednicu da ozbiljno i pažljivo sprovode istragu koju su počeli da vode i ne dopuste da ni ovoga puta ne bude osumnjičenih i neokrivljenih.
"Srbija traži od međunarodne zajednice da se pridržava svojih obećanja i u skladu sa ovlašćenjima koja su joj data da uvede potpunu vladavinu prava za sve na Kosovu i Metohiji i slobodu kretanja i ličnu i imovinsku sigurnost", rekao je Vulin.
Prema njegovim rečima, Srbija "i nadam se svetska javnost", su sada videli pravo lice takozvane kosovske nezavisnosti. Vulin je rekao da se poslednji aparthejd 21. veka dešava na Kosovu i Metohiji i ocenio da je brutalno prebijen mladić zato što je bio u Gračanici, ali i ne samo zbog toga, već što se usudio da, kao dete iz mešovitog braka, bude sa Srbima.
"To je greh koji mu nisu oprostili i zbog toga su ga tukli po reproduktivnim organima sa idejom da ne može da ima decu", rekao je Vulin i ukazao da je to priča o tom multietničkom društvu "u kome smete sve, osim da budete Srbin i budete sa Srbima", naveo je Vulin.
Država Srbija, kako je kazao, sve što radi radiće da tog aparthejda ne bude i da se to više nikada ne ponovi.
Podsetimo, kosovska policija je na Božić privela desetoricu Srba sa severa Kosova, navodno zbog remećenja javnog reda i mira i nepoštovanja policijske naredbe u vreme posete Vulina Kosovu . Uhapšeni Srbi su 8. januara pušteni iz policijskog pritvora u Prištini, a dvojica su zatražila pomoć u bolnici u severnom delu Kosovske Mitrovice, navodeći da su ih pretukli kosovski policajci, posle čega je Vlasaj prebačen na VMA.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija
Vulin: Dačić i Tači donose odluke
Izvor: Akter, 15.Jan.2013
Šef Kancelarije za KiM Aleksandar Vulin kaže da tehnički dijalog Beograda i Prištine mogu da vode radne grupe, ali da će konačne odluke doneti Dačić i Tači








