Vladi nedostaje 60 milijardi da bi zadovoljila MMF

Izvor: S media, 04.Nov.2010, 00:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vladi nedostaje 60 milijardi da bi zadovoljila MMF

Vlada Srbije i Međunarodni monetarni fond produžili su pregovore do kraja ove nedelje zato što im se pri pravljenju budžeta za 2011. pojavila rupa od čak 60 milijardi dinara oko čijeg zatvaranja nisu uspeli da postignu dogovor, saznaje Danas od izvora u vrhu Vlade koji prisustvuje pregovorima.

Za ogromnu pukotinu u državnoj kasi u narednoj godini odgovorni su prvenstveno Ministarstvo ekonomije i potpredsednik Vlade Jovan Krkobabić, čiji zahtevi toliko podižu troškove >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << da prema svim projekcijama MMF-a i Vlade nije moguće zatvoriti budžet tako da deficit naredne godine bude četiri odsto bruto domaćeg proizvoda, koliko je dogovoreno sa Fondom i kako predviđaju fiskalna pravila.

- Problem je u tome što Ministarstvo ekonomije po ko zna koji put traži novac za Fijat i to 20 milijardi dinara, iako su i ranije dobijali ta sredstva, ali su ona potrošena za druge namene. Uz to, zbog rasta inflacije, povećavaju se i troškovi za plate i penzije u narednoj godini, a dodatne troškove nameću i novi zakoni o socijalnom osiguranju. Zbog toga ne možemo da dođemo do zacrtanih četiri procenta budžetskog deficita - kaže naš sagovornik, dodajući da rebalans budžeta za ovu godinu nije predstavljao problem i da je posao oko te teme završen.

Prema njegovim rečima, MMF želi da iz Beograda ode makar sa smernicama za naredni budžet zbog čega je odlučio da produži pregovore, a kada je ustanovljeno koliko novca nedostaje za pokrivanje budžetske rupe postalo je jasno da će u 2011. mnogi troškovi morati da se krešu, ako će milijarde za Fijat i za plate i penzije ostati u planu.

Iako je u Srbiji tradicionalno trpeo najbitniji deo budžeta, odnosno kapitalne investicije, naš sagovornik veruje da ovog puta to neće biti slučaj (između ostalog i „zato što se Koridor 10 finansira kreditima“), već da će prve na udaru biti subvencije. Mada konačni dogovor još nije postignut, najverovatnije će morati da se ukinu ili drastično smanje neke postojeće subvencije, poput subvencionisanih kredita i start-ap kredita, koji troše novac, ali do sada nisu doneli velike ekonomske efekte privredi Srbije.

Zakon o penzijama, mada u javnosti izaziva najviše polemika, za misiju Međunarodnog monetarnog fonda trenutno nije prioritetan, s obzirom na to da oni tu temu smatraju završenom „i misle da to nije nešto o čemu ne može da se postigne dogovor“, navodi naš izvor.

- Njima nije jasna diskusija koja se sada vodi oko tog zakona, s obzirom na to da je sve već dogovoreno. Mislim da će zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju verovatno biti vraćen u Skupštinu u najkraćem roku bez velikih izmena - dodaje naš sagovornik.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.