STOLTENBERG O BALKANU NATO želi da produbi odnose sa Srbijom, ali poštujemo vaše pravo da izaberete svoj put

Izvor: Blic, 12.Feb.2017, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

STOLTENBERG O BALKANU "NATO želi da produbi odnose sa Srbijom, ali poštujemo vaše pravo da izaberete svoj put"

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg ukazao na nužnost da se na Zapadnom Balkanu smanji sadašnja zategnutost kako bi se izbegli incidenti i sukobi i naglasio da NATO "ostvaruje svoj deo u izgradnji bezbednosti s regionalnim partnerima".

- NATO ceni partnerstvo sa Srbijom i ja sam ponosan na svoje snažne veze prijateljstva s vašom zemljom - istakao >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je Stoltenberg i naglasio da Atlantski savez želi da produbi saradnju sa Srbijom uz poštovanje njene neutralnosti, poput saradnje NATO-a sa Austrijom, Švedskom i Švajcarskom.

NATO, kako je rekao, snažno podržava dijalog Beograd-Priština i poziva sve strane da budu uzdržane i učestvuju u dijalogu na konstruktivan način.

Na pitanje šta je on za svoju sigurnost zabrinutim predstavnicima Srba rekao prilikom nedavne posete Kosovu, generalni sekretar Atlantskog saveza je odgovorio da "NATO stoji iza stabilnosti i bezbednosti na Balkanu".

- Dijalog Beograd-Priština je put napred ka trajnom rešenju za otvorena pitanja, uz uzajamno uvažavanje i razumevanje svih zajednica. Nedavni susreti na visokom nivou u dijalogu Beograd-Priština pokazuju da je Srbija posvećena izgradnji odnosa saradnje s Prištinom i poboljšanju bezbednosti i stabilnosti na celom području. Mislim da je ono što nam je sada potrebno jeste da više ne bude poruka, već više dijaloga. Nužno je da smanjimo zategnutosti i izbegnemo incidente i podržimo sve napore da se ide napred ka normalizaciji odnosa Prištine i Beograda - istakao je Stoltenberg.

Čelnik NATO-a je rekao i da je vlastima u Prištini predočio da NATO podržava preobražaj Kosovskih bezbednosnih snaga u okviru postojećeg mandata, a smatra i da je budućnost celog Zapadnog Balkana u članstvu u EU i NATO.

Stoltenberg je podsetio da je premijer Aleksandar Vučić posetio sedište NATO-a u novembru prošle godine i imao veoma dobre razgovore sa Savetom Severtnoatlantskog saveza.

- Naše partnerstvo je od koristi svima nama. Sada se iz NATO garantnog fonda Srbiji pomaže da uništi 2.000 tona opasnih viškova municije. Mi želimo da produbimo naše odnose. Mi poštujemo vaše pravo da odaberete sopstveni put - naveo je on.

Generalni sekretar Alijanske je naveo da NATO podržava razvitak Kosovskih bezbednosnih snaga u okviru postojećeg mandata.

Crna Gora do kraja 2017. u NATO

- Ja sam to jasno rekao u Prištini. Kosovske bezbednosne snage su profesionalna, sve više multietnička snaga. Ostvareni napredak je primer uspešne izgradnje kapaciteta bezbednosnih institucija koju je sproveo NATO. Ali, nužna su dodatna poboljšanja, tako da ćemo nastaviti da pomažemo razvitak Kosovskih bezbednosnih snaga u okviru njihovog sadašnjeg mandata, zajedno s njihovim civilnim strukturama - objasnio je Stoltenberg.

On je naveo da se Spoljnopolitički odbor Senata SAD-a već izjasnio za članstvo Crne Gore u NATO-u i dodao da očekuju da će do kraja godine Crna Gora postati 29. članica NATO-a.

- Ja to pozdravljam. Taj predlog ima snažnu podršku obe stranke. Ministri inostranih poslova su potpisali protokol o članstvu Crne Gore u maju 2016. Saveznici sada ratifikuju taj protokol u skladu s njihovim nacionalnim postupcima. Dvadeset tri saveznika su dosad ratifikovali protokol, a u ostalim zemljama je to u toku - rekao je Stoltenberg.
Pogledaj vesti o: Incident

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.