
Izvor: S media, 20.Sep.2010, 23:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rano za spekulacije o dijalogu Beograda i Prištine
Vrlo je rano spekulisati o tome kakav bi modalitet dijaloga Beograda i Prištine mogao biti u budućnosti. Nikakva politika uslovljavanja ne proizvodi veću aktivnost u Srbiji u traganju za haškim optuženicima, izjavio Boris Tadić.
Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je večeras u Njujorku da ne treba nagadjati o modalitetu budućeg dijaloga Beograda i Prištine.
"Moja obaveza >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << je da objasnim gradjanima - ako ne i ukupnoj našoj političkoj javnosti, da je vrlo rano spekulisati o tome kakav bi modalitet dijaloga Beograda i Prištine mogao biti u budućnosti. Veoma je važno da se definiše forma tog dijaloga i njegove osnovne teme", rekao je Tadić za Radio-televiziju Srbije.
Predsednik je najavio da će u četvrtak razgovarati sa šeficom evropske diplomatije Ketrin Ešton o tome, kao i o procesu približavanja Srbije EU.
On je dodao da je "to nastavak dijaloga sa EU posle uskladjivanja rezolucije (u UN) o Kosovu čime je definisan proces koji treba da reši mnoga tekuća životna pitanja gradjana Kosova, ali i smanji rizike od novih konflikata".
"Samo na taj način svi zajedno možemo postati deo EU i ući u jedan ujedinjeni politički proces koji treba da obezbedi ekonomski razvoj i sigurnost za sve ljude koji žive u Jugoistočnoj Evropi", ocenio je predsednik Republike.
Tadić je naveo da će u Njujorku imati nekoliko desetina sastanaka, medju kojima i sa predsednicima Turske, Kipra, Evropske komisije, dok je za sutra predvidjen razgovor i sa generalnim sekretarom UN Ban Ki Munom.
"Nije Kosovo jedina tema sa kojom Srbija nastupa u UN... Govoriću i o tome kako možemo doprineti regionalnoj politici i stabilnosti, kako ostvarujemo naše stremljenje ka ostvarenju milenijumskih ciljeva, ali i o borbi protiv organizovanog kriminala gde je Srbija jedan od svetskih lidera", rekao je Tadić.
Tadić je u Njujorku ponovio da je potraga za haškim optuženicima jedna od temeljnih tačaka rada Vlade Srbije i njega kao predsednika i dodao da je to pretpostavka pomirenja u regionu.
"Čak i ako od sutra ne bi postojao Haški tribunal mi bismo nastavili traganje za optuženima za ratne zločine, jer je to naša unutrašnja zakonodavna obaveza, moralna obaveza i pretpostavka pomirenja u regionu", rekao je Tadić.
Povodom izjave glavnog haškog tužioca Serža Bramerca da bi EU trebalo da nastavi politiku uslovljavanja prema Srbiji dok se ne okonča saradnja s Tribunalom, Tadić je kazao da "nikakva politika uslovljavanja ne proizvodi veću aktivnost u Srbiji u traganju za haškim optuženicima".
"To je jedna od temeljnih tačaka ove Vlade i mene kao predsednika Srbije. Ja sam potpuno opredeljen da se proceš saradanje s Haškim tribunalom završi i da se na prostoru jugoistočne Evrope izgradi ambijent koji nas lišava istorijskih konflikata", zaključio je predsednik Srbije.
Predsednik Srbije je najavio da će u sredu govoriti u Harvard klubu o ekonomskim potencijalima Srbije i pokušati da zainteresuje investitore.
Tadić će večeras, kako se očekuje, u sedištu UN govoriti na sastanku o ostvarivanju Milenijumskih razvojnih ciljeva Svetske organizacije.
Predsednik Srbije boraviće u Njujorku do subote 25. septembra, kada će učestvovati u glavnoj debati Generalne skupštine. Tadić predvodi državnu delegaciju na 65. zasedanju Generalne skupštine UN.
(Beta, Tanjug)