Izvor: Blic, 14.Jul.2015, 06:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Putinov neprijatelj danas u Beogradu
Viktorija Nuland, šefica Stejt departmenta za Evropu, koja danas boravi u Srbiji, poznata je kao veliki protivnik Rusije i Vladimira Putina.
Nulandova je desna ruka državnog sekretara SAD Džona Kerija i jedna od ključnih osoba u administraciji predsednika Baraka Obame za naš deo sveta.
Kako je najavljeno iz Vašingtona, ona će danas u Beogradu sa premijerom Vučićem, predsednikom Nikolićem >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i ministrom Dačićem razgovarati, pre svega, o dijalogu Beograda i Prištine, gde SAD očekuju vrlo brzo postizanje dogovora.
Viktorija Nuland je, ipak, u Evropi pre svega angažovana na „smirivanju“ Rusije.
Zamenica državnog sekretara zadužena za Evropu i Evroaziju, kako glasi njena funkcija, posebno se istakla u Ukrajini. Zapadni i ruski mediji su, naime, bili puni izveštaja da je upravo gošća Beograda aktivno učestvovala u postavljanju aktuelne, antiruske, vlasti u Kijevu.
U javnost je početkom 2014. procurio snimak njenog telefonskog razgovora sa ambasadorom SAD u Kijevu, kada su razmatrali konkretna imena ljudi koji bi mogli da zamene proruskog predsednika Viktora Janukoviča. Ispalo je da je upravo favorit Nulandove, Arsenij Jacenjuk, ubrzo postao premijer Ukrajine.
Nulandova je, takođe u presretnutom razgovoru, napravila skandal koji je odjeknuo svetskim medijima. „J... EU!“, rekla je ona, nezadovoljna ponašanjem Evropljana u Ukrajini.
Odmah su se pojavile sumnje da iza prisluškivanja Viktorije Nuland stoje Rusi, što su oni demantovali.
Poznate teme na stolu
Dragan Đukanović iz Centra za spoljnu politiku ocenjuje za „Blic“ da se tokom posete Viktorije Nuland neće desiti bilo šta dramatično.
- Sasvim sigurno će biti pomenuti slučajevi braće Bitići i paljenja zgrade Ambasade SAD. Razgovaraće se i o odnosima sa Rusijom, odnosno položaju Srbije između EU i Rusije, kao i o dijalogu s Prištinom. Ipak, negativnosti neće biti naglašene - smatra Đukanović. L. G.
Pogledaj vesti o: Vladimir Putin




