
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Apr.2009, 16:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Okonel: Sud da se izjasni da je prekršeno međunarodno pravo
LONDON - Profesor prava na američkom univerzitetu "Notr Dam" Meri Elen Okonel smatra da bi Međunarodni sud pravde trebalo da se izjasni da je u slučaju proglašenja nezavisnosti Kosova prekršeno međunarodno pravo.
Ona je za Bi-Bi-Si rekla da je ovaj sud u ranijim sličnim slučajevima teritorijalnih sporova uvek donosio odluke koje su išle u prilog zemlji kojoj je sporna teritorija istorijski pripadala.
"Ne vidim kako bi moglo drugačije" >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<
"Granice u Africi, u centralnoj i Južnoj Americi, kao i većina pomorskih granica, povlačene su u skladu s tim pravilom, a istim principom rukovodio se i Međunarodni sud pravde u najmanje desetak teritorijalnih sporova. Zaista ne vidim kako bi u slučaju Kosova mogao da se opredeli drugačije", dodala je Okonel.
Navodeći da se albanska strana može pozvati na ocenu Vrhovnog suda Kanade koji je po pitanju moguće nezavisnosti Kvebeka ocenio da se teritorijalni integritet može zanemariti ako je bilo teškog kršenja ljudskih prava, Okonel dodaje da je taj kanadski sud naglasio da to ne mora da bude nezavisnost, nego neki oblik autonomije.
"Ako sud oceni da proglašenje nezavisnosti Kosova nije bilo u skladu s međunarodnim pravom i da o njegovom statusu treba ponovo pregovarati, sve države bi to morale da poštuju. Zaista se retko događa da se države oglušuju o odluke Međunarodnog suda pravde", dodala je ona.
Birnia: Jaka pozicija Beograda, ali i Prištine
Nikola Birnia koji je nekada radio za Međunarodni sud pravde, a danas je stručnjak pri organizaciji za ljudska prava "Hjuman rajts first" rekao je za Bi-Bi-Si da je pravna pozicija Beograda jaka, ali da su i pravni argumenti Prištine prilično solidni.
On je ocenio da se u ovom procesu u suštini sučeljavaju dva pravna principa - očuvanje teritorijalnog integriteta država i pravo naroda na samoopredjeljenje, te navodi da je proglašenje kosovske nezavisnosti suprotno Rezoluciji Saveta bezbednosti 1244, gde stoji da će to pitanje biti rešeno pregovorima.
Birnia smatra da će Priština koristiti argumente da je Kosovo priznalo više od 50 država i da je ono jedinstven slučaj zato što su Albanci bili progonjeni u vreme Slobodana Miloševića i što nisu mogli da ostvare svoja ljudska prava na uobičajen način, pa su morali da idu na samoopredjeljenje.
On kaže da su sudije Međunarodnog suda pravde, kojih ima 15, zaista potpuno nezavisne i ne dobijaju naređenja od zemalja iz kojih dolaze, zbog čega on ne očekuje da će na njih uticati političke okolnosti, nego da će presudni biti pravni argumenti.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...