
Izvor: RTS, 17.Apr.2009, 22:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pravni boj za Kosovo
Pravni timovi Beograda i Prištine predali Međunarodnom sudu pravde podneske u kojima se iznose stavovi dve strane o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. Gostujući u Dnevniku 2 ministar Jeremić rekao da je proces pred MSP, proces veka jer se određuje i meri pravo na samoopredeljenje protiv prava na održanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta.
Gostujući u Dnevniku 2 ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić rekao je da je proces pred Međunarodnim sudom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << pravde proces veka, jer se određuje i meri pravo na samoopredeljenje protiv prava na održanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta međunarodno priznatih država.
Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić je rekao da će u ponedeljak biti objavljena zvanična lista država koje su podnele podneske Međunarodnom sudu pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova.
U skladu sa stavovima Srbije, tom sudu mišljenje su dostavili Kina, Rusija, Argentina, Kipar, Egipat, Brazil, Španija, Rumunija, Slovačka, Iran, Azerbejdžzan i još neke države.
S druge strane, najobimniji podnesak biće podnesak Sjedinjenih Američkih Država i najbližih njihovih saveznika, rekao je Jeremić.
Ministar je istakao da je ovo proces pred Međunarodnim sudom pravde u kome se nikada do sada ovoliko država nije prijavilo.
Ministar je najavio da će u decembru biti prva usmena rasprava, a da će ih u 2010. godini biti i više.
"U svakom slučaju, pre polovine 2010. godine ne možemo očekivati presudu suda, a ta presuda će imati presedanski karakter", rekao je Jeremić ističući da će se time znati "da li u 21. veku može da opstane etnički motivisana secesija".
Jeremić je uveren da će sud doneti odluku koja je u skladu sa međunarodnim pravom, odnosno da se poštuju granice suvernih međunarodno priznatih država.
Pravni tim Srbije predao je Međunarodnom sudu pravde, oko 13 časova, pisani podnesak u kome se iznosi stav o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, odnosno dve knjige sa ukupno oko 950 strana pravne argumentacije i ključnih elemenata geneze kosovske krize.
Srpski pravni tim, koji predvode Dušan Bataković i Saša Obradović, načinio je dokument koji, osim pravnih argumenata, sadrži mape i detaljnu genezu kosovske krize, odnosno pokazatelje da je u slučaju jednostranog proglašenja nezvisnosti Kosova prekršeno međunarodno pravo i narušen teritorijalni integritet Srbije, suprotno jedanom od osnovnih principa koji proističu iz Povelje UN.
Takođe, srpski podnesak uključuje argumentaciju da je jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova narušen režim privremene uprave, koji su, radi obezbeđivanja mira i bezbednosti, uvele UN, kao i autoritet Saveta bezbednosti kao najmoćnijeg tela svetske organizacije.
Kosovski Albanci samouvereni
Tim kosovskih Albanaca, koji predvodi britanski advokat Majkl Vud, svoje je argumente predao oko 11 časova, potvrdio je kosovski ministar spoljnih poslova Skender Hiseni, koji je rekao da su na oko 500 strana "obrazloženi detalji i argumenti kojima Kosovo štiti pravo na nezavisnost".
"Naš podnesak je veoma dinamičan, koncizan. To je dokument koji nikoga neće ostaviti ravnodušnim", rekao je Hiseni.
"To daje veliku prednost izjavi Republike Kosovo i ubeđeni smo da je to izjava prepuna nespornih argumenata koji potvrđuju zašto je Kosovo proglasilo nezavisnost i zašto je i zašto će i dalje biti država", rekao je Hiseni.
Hiseni je, takođe, rekao da mišljenje suda "neće imati dugoročne efekte za Kosovo", ali uticati na dinamiku priznanja Kosova, pošto će neke zemlje doneti odluku o priznanju Kosova tek nakon završetka procesa.
S obzirom da Kosovo nije članica UN, dokument pravnog tima kosovskih Albanaca tretiraće se kao pisani doprinos sudu.
Kosovske opozicione stranke oštro su, prethodnih dana, kritikovale vladu Hašima Tačija, sumnjajući u sposobnost njegovog kabineta da na valjan način predstavi argumente albanske strane.
Sudar mišljenja sponzora i protivnika nezavisnosti Kosova
Očekuje se da će argumente o kosovskom slučaju do isteka roka za predaju dokumenata priložiti najmanje još dvadesetak država, uključujući glavne protivnike i sponzore kosovske nezavisnosti.
Neke od država, koje su tokom prethodnog poglavlja kosovske krize igrale važnu ulogu, poput recimo Italije, odlučile su da se uzdrže od učešća u ovom sporu.
Nakon Rumunije, koja je prva predala pravno mišljenje insistirajući na poštovanju rezolucije 1244, odnosno teritorijalnom integritetu Srbije u skladu sa međunarodnim pravom i završnim aktom iz Helsinkija, Sudu je dostavljen i izveštaj Rusije.
U dokumentu se navodi da jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova od strane privremene uprave protivureči međunarodnom pravu, uključujući odredbe rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN.
Rusija očekuje da će i druge države predstaviti sudu svoje izveštaje, kako one koje su pristalice, tako i one koje su protiv nezavisnosti Kosova.
Izveštaj Moskve je napravljen uz pomoć Ruske asocijacije međunarodnog prava, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije.
Među zemljama koje podržavaju stav Srbije su Kina, koja prvi put daje mišljenje sudu, Rusija, Slovačka, Rumunija, Kipar, Španija, Venecuela, Bolivija, Argentina, Gruzija, Azerbejdžan.
Na strani Prištine biće SAD, Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Švajcarska, Austrija, Danska i Slovenija.
Generalna skupština UN je, na inicijativu Srbije, podnela 10. oktobra prošle godine MSP zahtev za donošenje savetodavnog mišljenja o tome da li je nezavisnost Kosova u skladu sa međunarodnim pravom.
Pravni stručnjaci smatraju da će 15 sudija Međunarodnog suda pravde vagati između teritorijalnog integriteta države, kojim se štiti celovitost zemalja i sprečava haos koji bi nastao osamostavljivanjem svake manjinske zajednice ili regiona i prava naroda na samoopredeljenje.
Takođe, većina eminentnih eksperata za međunarodno pravo smatra da taj sud, suštinski, nema prostora za polovična tumačenja, već će se sudije jasno izjasniti kakav je sadašnji status Kosova.
Iako 15 sudija Međunarodnog suda pravde deluje nezavisno od država iz kojih potiču, albanski mediji na Kosovu upozoravali su, prethodnih dana, da njih devet dolazi iz zemalja koje nisu priznale nezavisnost Kosova. Odluke u Međunarodnom sudu pravde donose se većinom glasova.
Istorijski proces
Pred Međunarodnim sudom pravde počinje istorijski proces, jer će se po prvi put izjasniti o legalnosti akta secesije.
Odluka Suda će imati karakter presedana u svim budućim slučajevima secesije u svetu, smatra šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.
"Svi će se pozivati na ovu odluku. Samim tim u profesionalnoj javnosti i među međunarodnim pravnicima postoji veliko interesovanje za ovaj slučaj.
Ovo je u svakom slučaju istorijski slučaj pred MSP, za Srbiju izuzetno važan, on se nalazi u centru naših političkih aktivnosti, vezanih za očuvanje ustavnog poretka, ali je važan i za mir i stabilnost u svetu, kao i za međunarodne odnose u 21 veku", rekao je Jeremić.
Beograd i Priština iznose argumente
Izvor: Blic, 17.Apr.2009
Pravni timovi Srbije i vlasti u Prištini podnose danas Međunarodnom sudu pravde u Hagu argumentaciju sa kojom nastupaju u procesu po zahtevu Generalne skupštine UN, koja je zatražila mišljenje o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. To je, istovremeno, i poslednji rok u kom svoju...
Biće gusto
Izvor: Kurir, 17.Apr.2009
BEOGRAD - Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić ocenio je da će proces pred Međunarodnim sudom pravde po zahtevu Srbije za ocenu proglašenja nezavisnosti Kosova biti istorijski, jer će se taj sud prvi put izjasniti o legalnosti akta secesije. - Podnesak Srbije je spreman, a odluka suda imaće karakter...
Pravni tim Srbije predao podnesak sudu u Hagu
Izvor: EMportal, 17.Apr.2009
Predstavnici pravnog tima Srbije predali su danas Međunarodnom sudu pravde u Hagu pisani podnesak u kom se iznosi stav o zakonitosti nezavisnosti Kosova, saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova.
Počinje "pravna borba" za Kosovo
Izvor: Cafe.ba, 17.Apr.2009
Pisarnica Međunarodnog suda pravde, smeštenog u Hagu, imaće danas pune ruke posla pošto ističe rok za podnošenje podnesaka svim zainteresovanim državama u procesu, koji će, kada bude okončan, rezultirati mišljenjem ovog suda o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.
Rusija predala svoj izveštaj sudu u Hagu
Izvor: NaDlanu.com, 17.Apr.2009
MOSKVA, 17. aprila 2009. (Beta) - Rusija je predala Međunarodnom sudu u Hagu svoj izveštaj o proglašavanju nezavisnosti Kosova,saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova. Navodi se da ruski dokument sadrži zaključak da jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova od strane privremene uprave,...
Jeremić: Presuda "procesa veka" ne pre 2010.
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Apr.2009
BEOGRAD - Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je večeras da se mišljenje Međunarodnog suda pravde o jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova ne može očekivati pre polovine 2010. godine...Jeremić je Radio televiziji Srbije rekao da će prva usmena rasprava pred tim sudom biti...
Dokumenti Srbije i Kosova pred Sudom pravde u Hagu
Izvor: Radio Slobodna Evropa, 17.Apr.2009
Pravni timovi Srbije i Kosova predali su Međunarodnom pravde u Hagu pisani podnesak o proglašenju nezavisnosti Kosova. Beograd smatra da je postupak vlasti u Prištini nelagalan, dok Priština ističe da je proglašenje nezavi ..
Srbija podnela dokumenta MSP
Izvor: Kurir, 18.Apr.2009, 02:37
BEOGRAD - Predstavnici pravnog tima Srbije predali su u petak Međunarodnom sudu pravde u Hagu pisani podnesak na gotovo 1.000 strana u kojem se dokazuje da proglašenje nezavisnosti Kosova nije u skladu sa međunarodnim pravom. Pravni dokument čine dve knjige od 350 i 600 stranica i veliki broj mapa...
Mišljenje suda naredne godine
Izvor: Radio 021, 18.Apr.2009
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je da se mišljenje Međunarodnog suda pravde o nezavisnosti Kosova ne može očekivati pre polovine 2010. godine. Jeremić je rekao da će prva usmena rasprava pred tim sudom biti održana u decembru i da je "apsolutno uveren da će Međunarodni...
Jeremić: Proces veka u MSP
Izvor: Mondo, 18.Apr.2009
Vuk Jeremić izjavio je da su neke od najuticajnijih zemalja sveta na čelu sa Rusijom, Kinom i Brazilom podnele pisanu izjavu MSP u Hagu kojom su podržale stav Srbije da secesija Kosova i Metohije predstavlja kršenje međunarodnog prava.
Mudar potez Srbije
Izvor: NaDlanu.com, 18.Apr.2009
VAŠINGTON, 18. aprila 2009. (Beta) - Obraćanje Međunarodnom sudu pravde povodom Kosova mudar je potez Beograda, ocenila je direktorka Programa za Evropu Međunarodne krizne grupe Sabine Frejzer. "Mislim da je odluka srpske vlade da se obrati Međunarodnom sudu pravde bila veoma oštroumna, ona je...