Jeremić: Moguće povlačenje priznanja nekih zemalja

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Apr.2009, 11:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jeremić: Moguće povlačenje priznanja nekih zemalja

BEOGRAD - Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić izjavio je da je Srbija u podnesku Međunarodnom sudu pravde u Hagu iznela vrlo obimnu argumentaciju o nelegalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije, u kojoj, između ostalog, tvrdi da su 17. februara prošle godine prekršeni međunarodni dokumenti Rezolucija 1244, Povelja UN i završni akt iz Helsinkija.

"Za saopštavanje mišljenja suda nema roka, ali nije realno da to bude pre aprila 2010. godine. Kako >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << vreme bude odmicalo, mislim da će proces privlačiti sve veću pažnju međunarodne javnosti s obzirom na posledice koje će presuda nositi", izjavio je Jeremić u intervjuu za današnje "Večernje novosti".

Pravo na samoopredeljenje ili poštovanje suvereniteta

On nije isključio mogućnost da, ako presuda bude u našu korist, da neka zemlja koja je već priznala Kosovo, to priznanje povuče.

"Na osnovu razgovora sa ministrima spoljnih poslova nekih zemalja, mogu da zaključim da to uopšte nije nemoguće. Ne bih da spekulišem o broju onih koje bi to mogle da učine, niti da u ovom trenutku navodim koje su to zemlje", rekao je Jeremić.

"Na našem podnesku radili su najeminentniji međunarodni pravni stručnjaci. Pošto sud nikada u istoriji nije razmatrao legalnost akta secesije, učešće u debati u kojoj će se odmeravati pravo na samoopredeljenje u odnosu na poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta međunarodno priznatih država, bio je profesionalni san mnogih pravnika. Zato smo i uspeli da "regrutujemo" najbolje u naš tim", rekao je Jeremić.

Istakavši činjenicu da će ovaj slučaj uticati na sve buduće slučajeve, Jeremić je naveo da su naši diplomatski napori bili usmereni na to da što veći broj država, iz različitih delova sveta, pismeno dostave da se ne slažu sa kosovskom nezavisnošću, odnosno, da je ona protivna međunarodnom pravu.

Značaj pisanih izjava - cementiranje stavova

Upitan o sadržaju podnesaka za koje se veruje da će pomoći odbrani stava Beograda, Jeremić je rekao da je naš pravni tim sve vreme razmenjivao mišljenja sa pravnim timovima tih zemalja, i da na bazi toga može reći da "veliki broj njih ima argumentaciju vrlo sličnu našoj".

"Značaj pisanih izjava, međutim, leži i u tome što je time zacementiran stav tih država o Kosovu. Sada je gotovo nemoguće da one sutra priznaju nezavisnost pokrajine. Posebno je važno što su neke od njih iz EU, iz čega proizlazi da će u EU biti nemoguće ikada postići konsenzus oko priznavanja nezavisnosti Kosova", istakao je on.

"Drugi bitan aspekt je to što se sa većim brojem mišljenja, pogotovo uticajnih zemalja, smanjio prostor za eventualne pritiske na sud", naglasio je šef srpske diplomatije.

On je kazao da "nije od presudne važnosti sam broj" zemalja koje su stale na našu, odnosno, prištinsku stranu, jer će se "sud rukovoditi međunarodnim pravom".

Težina mišljenja Kine

Kao još jedan od elemenata izuzetnosti ovog procesa, Jeremić je istakao to što se Kina odlučila da prvi put pošalje svoje mišljenje povodom nekog slučaja pred MSP.

"On (slučaj) je time dobio posebnu težinu, imajući u vidu značaj i uticaj Kine u svetu, pogotovo u danima globalne ekonomske krize".

Jeremić je precizirao da je rok do koga svaka zemlja ima pravo da odgovori na druge podneske 17. juli. U decembru se očekuje usmeno ročište na kome mogu da učestvuju sve zemlje koje su podnele mišljenje. Moguće su još jedne usmene konsultacije posle toga.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.