Odluka DS o mandatima krši Ustav

Izvor: B92, 19.Feb.2013, 13:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Odluka DS o mandatima krši Ustav"

Beograd -- Vuk Jeremić predao je Ustavnom sudu Srbije inicijativu za ocenu ustavnosti odluke Demokratske stranke da se od bivših ministara traži da vrate mandate.

Jeremić je novinarima ispred zgrade Ustavnog suda kazao da je ta odluka DS, po njegovom uverenju, kršenje Ustava, jer su poslanici dobili mandat od naroda i niko ne sme da im ga traži nazad.

"Po mom dubokom uverenju, ta odluka predstavlja kršenje Ustava ove države. To je jedno nepodnošljivo protivustavno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << stanje i pokušaj stvaranja partokratije", rekao je Jeremić novinarima ispred Ustavnog suda.

On je podsetio da su narodni poslanici dobili mandat od građana Srbije i da niko nema pravo da zahteva od njih da mandate vraćaju. Takođe je dodao da je građansko pravo onih koji su birali, i onih koji su izabrani da zastupaju građane koji su ih izabrali.

"Smatram da se ovom neustavnom delovanju i aktu političkog nasilja mora stati na put energičnom i institucionalnom akcijom ", poručio je Jeremić i dodao da ima veliko poverenje u institucije Srbije.

On je istakao da će, u slučaju da Ustavni sud donese odluku da je odluka GO DS u skladu sa duhom i slovom zakona Srbije, on podneti ostavku na mesto narodnog poslanika i "moj mandat će automatski pripasti (lideru DS) Draganu Đilasu".

"Ali ako se ispostavi da je Dragan Đilas naterao GO na antiustavno delovanje i time naneo, po mom dubokom uverenju, nemerljivu štetu ugledu i kredibilitetu DS, tada očekujem od njega da podnese ostavku na sve javne funkcije", rekao je Jeremić.

"Vršenje javne funkcije i kršenje Ustava i zakona ove zemlje ne idu zajedno. Očekujem ocenu Ustavnog suda i ja ću po njoj postupiti, a voleo bih da se na tako nešto obaveže i Dragan Đilas", poručio je Jeremić, koji nije želeo da odgovara na novinarska pitanja.

Izvršni odbor DS je na sednici 14. februara doneo odluku o isključenju Vuka Jeremića iz te partije zbog nepoštovanja odluke Glavnog odbora DS koji je ranije od bivših ministara zatražio da vrate poslaničke mandate.

Predsedavajući Generalne skupštine UN je još juče najavio da će danas Ustavnom sudu Srbije podneti zahtev za ocenu ustavnosti odluke Glavnog odbora DS, jer smatra da je takav stav "nepodnošljivi protivustavni čin i pokušaj stvaranja partokratije".

Funkcioneri DS nisu hteli da komentarišu najavu Vuka Jeremića da će podneti zahtev za ocenu ustavnosti odluke GO kojom mu je traženo da vrati poslanički mandat.

Slučaj "Jeremić" komentarisali i poslanici

"Slučaj Vuka Jeremića" danas su u Skupštini Srbije komentarisali i poslanici: dok socijalisti smatraju da je zahtev predsednika Generalne skupštine UN i bivšeg člana demokrata za ocenu ustavnosti odluke DS legitiman, liberali veruju da Ustavni sud nije institucija koja efikasno može da rešava unutarstranačke sukobe.

Šef poslanika SPS Branko Ružić smatra da se radi o unutrašnjem pitanju DS - da na takav način sankcioniše svoje visoke funkcionere, a zahtev Jeremića pred Ustavnim sudom ocenjuje kao legitiman. Na pitanje da li može doći do toga da Jeremić predje u SPS - o čemu se ranije spekulisalo u medijima - Ružić je rekao da je "deplasirano" govoriti o političkim transferima i da to devalvira značaj funkcije Jeremića kao predsednika Generalne skupštine UN.

Po njegovim rečima, Jeremić je pokazao visok stepen odgovornosti prema državnom interesu, a šta će on uraditi - pitanje je za njega, a ne za bilo koju stranku.

SPS, kako je rekao Ružić novinarima u parlamentu, na demokratski način ustrojava funkcionisanje stranke, a kako to rade druge stranke je pitanje za njih.

Poslanik LDP Bojan Đurić istovremeno smatra da Ustavni sud nije institucija koja efikasno može da rešava političke sukobe u političkim partijama.

"U konkretnom slučaju, koliko znam, bez ambicije da ulazim u unutrašnje odnose u DS, nema oduzimanja mandata. Jeremić - kao i u svemu drugom što u politici i životu radi - pokušava da sebi obezbedi neku vrstu dodatne političke reklame i nemam nikavu vrstu simpatije za tako nešto", rekao je Đurić novinarima u parlamentu.

Đurić je naveo da je činjenica da niko poslaniku u tom konkretnom slučaju nije oduzeo mandat, što bi inače bilo protivzakonito. "Ne vidim razlog da parlament posebno interveniše u ovom slučaju", rekao je Đurić.

On je ocenio i da nije legitimno da poslanik Jeremić, u danu kada traje sednica, bude izvan Skupštine Srbije - u Ustavnom sudu. "Mogao je svoj podnesak da podnese i na drugačiji način", smatra Đurić, koji je ukazao da i u vreme kada su postojale blanko ostavke - LDP ih nije imala, pa ne može da podržava bilo koju ideju da se poslancima oduzimaju mandati.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Jeremić: Stati na put partokratiji

Izvor: Politika, 19.Feb.2013

BEOGRAD – Predsednik Generalne skupštine UN Vuk Jeremić predao je danas Ustavnom sudu inicijativu za ocenu ustavnosti odluke Glavnog odbora DS kojom se od narodnih poslanika zahteva da vrate mandate...„Po mom dubokom uverenju ta odluka predštavlja kršenje Ustava ove države.To je jedno nepodnošljivo...

Nastavak na Politika...

Vuk Jeremić se žalio Ustavnom sudu na odluke DS (VIDEO)

Izvor: S media, 19.Feb.2013

Bivši član Demokratske stranke (DS) i narodni poslanik Vuk Jeremić predao je Ustavnom sudu Srbije inicijativu za ocenu ustavnosti odluke DS da se bivšim ministrima traži da vrate poslanički mandat...Jeremić je novinarima ispred zgrade Ustavnog suda kazao da je ta odluka DS, po njegovom uverenju,...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.