
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Maj.2024, 19:37
Meksiko, Sveti Vinsent i Grenadini, Tajland uzdržani na glasanju u UN
Predstavnik Meksika rekao je danas na sednici Generalne Skupštine UN da su oni bili uzdržani povodom rezolucije o Srebrenici i izrazio žaljenje što je ovako osetljiva tema izneta na glasanje i što nije bila rezultat konsenzusa.
"Takođe nam je žao što nacrt rezolucije nije praćen prikladnim procesom inkluzivnih konsultacija naročito sa zemljama u regionu Balkana.
Zabrinuti smo zato što inicijativa ne uživa punu podršku tripartitnog predsedništva BiH", rekao >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je predstavnik Meksika.
On je naveo da ta zemlja priznaje rešenja koje je doneo Međunarodni sud pravde i Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju kao i da Meksiko odbacuje poricanje genocida ili veličanje zločinaca, a da je Srebrenica podsetnik da se genocid "ne dešava preko noći".
Sveti Vinsent i Grenadini su bili uzdržani kada je reč o rezoluciji o Srebrenici, rekla je njihova predstavnica na sednici Generalne skupštine UN.
"Mi priznajemo da su ratna razaranja u Jugoslaviji, uključujući ovo u Srebrenici, kao što je priznao Međunarodni sud teške stvari. Balkanski region i dalje pati od posledica ovoga. Sveti Vincent i Grenadini su zabrinuti zbog nedostatka inkluzivnosti u samom procesu koji se desio tokom stvaranja ove rezolucije i ne mislimo da će to doprineti pomirenju", rekla je njihova predstavnica.
Predstavnik Tajlanda izjavio je da je Tajland odlučio da bude uzdržan prilikom glasanja o rezoluciji o Srebrenici jer smatra da rezolucija po tako veoma važnom pitanju treba da bude usvojena konsenzusom, kao što je bila praksa i u prošlosti.
On je rekao da se njegova zemlja pridružuje međunarodnoj zajednici u stavu da se činjenje genocida predstavlja najužasnije zločine i kršenje ljudskih prava zato što ugrožava mir i bezbednost među narodima.
Predstavnik Tajlanda rekao je da priznaju odluke Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove i Međunarodni sud pravde i potvrdio protivljenje nekažnjavanju genocida.
Predstavnik Tunisa rekao je da je ta zemlja glasala za rezoluciju o Srebrenici iz njihovog uverenja i poštovanja principa međunarodnog prava i humanitarnog prava i dodao da rezolucija mora da bude faktor ka promovisanju pomirenja i mira u regionu Balkana.
Pakistan i Saudijska Arabija su glasale za rezoluciju o Srebrenici rekli su njihovi predstavnici.
Predstavnik Pakistana je rekao da je ta tragedija, kako tvrdi, bila među najužasnijim epizodama u ljudskoj istoriji, navodeći da je priznata kao genocid od strane Međunarodonog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i od strane Međunarodnog suda pravde.
Predstavnik Saudijske Arabije je naveo da mu je žao što nacrt rezolucije nije usvojen konsenzusom, a da su za rezoluciju glasali zato što ima "ljudsku dimenziju" i treba da omogući obeležavanje ovakvih tragičnih događaja koji su "opisani kao genocid".
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...