
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Maj.2024, 19:37
Mađarska jedina iz EU protiv rezolucije i tako pokazala svoj suverenizam
Predstavnik Mađarske saopštio je danas da je ta država glasala protiv rezolucije o Srebrenici, a zahvalio je i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću na tome što je mađarska zajednica uvek mogla da računa na njega.
"Mađarska osuđuje zločine i smatramo da međunarodna zajednica treba da bude jedinstvena u tom smislu. Mi saosećamo sa žrtvama rata, njihovim porodicama i sa njihovom nesrećom. Mi želimo da se izgradi mir u regionu Zapadnog Balkana i mi ćemo budno pratiti >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da se izbegne eskalacija bilo kakvih tenzija", rekla je ona.
U tom smislu postavlja se pitanje da li je nacrt rezolucije fokusiran na održavanju stabilnosti u regionu ili pravi dalje podele koje će da otvore "stare rane".
"Mađarska nije uverena da je ova rezolucija instrumentalna u promovisanju mira i stabilnosti u regionu. Mi smo stanovišta da takve inicijative treba da budu stavljene na agendu generalne skupštine samo ako ne rezultiraju u direktnom i indirektnom narušavanju mira i stabilnosti. Svi naši napori moraju da se usmere na izgradnji poverenja a ne na podelama", rekla je ona.
Adamović: Mađarska jedina iz EU protiv rezolucije i tako pokazala svoj suverenizam
Mađarska je na današnjem glasanju o nacrtu rezolucije o Srebrenici bila jedina zemlja Evropske unije koja je glasala protiv i tako još jednom pokazala da je najviše napredovala na polju suverenističke politike, čak i u odnosu na EU, rekao je istoričar Saša Adamović.
"Mađarska je zbog toga postala neka vrsta negativnog primera sa sve druge države tog bloka, zato što je elita u Briselu često doživljava kao državu koja na neki način mora da bude kažnjena zbog takve svoje politike", rekao je on za Tanjug.
Istakao je i da se iz tog razloga reč "orbanizacija" upotrebljava kao pežorativan izraz u EU.
"Ja sam uvek govorio da bi bilo dobro da se 'orbanizacija' zapravo proširi na kompletnu Evropsku uniju, jer bismo onda taj blok imali kao ozbiljan geopolitički identitet sposoban da artikuliše sopstvene interese mimo interesa nekih drugih sila, pre svega tu mislim na SAD", kaže istoričar.
On ističe da zato Evropska unija u ovom trenutku "ne pokazuje dovoljnu ozbiljnost da bi postala toliko atraktivna i da bi privukla druge države".
Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je danas rezoluciju o Srebrenici sa 84 glasa za, 19 protiv i 68 uzdržanih glasova.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...