Izvor: B92, 29.Avg.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kujovic: Predlog DOS moze da odlozi usvajanje Povelje

Beograd -- Kopredsedavajuci Komisije za izradu Ustavne povelje Dragan Kujovic ocenio je u cetvrtak da je nacrt Povelje, koji je podrzalo Predsednistvo DOS, u suprotnosti s "Beogradskim sporazumom" i da moze da odlozi usvajanje Ustavne povelje. Kujovic je izrazio ocekivanje i da ce Komisija sada "imati dosta posla", izrazivsi ocekivanje da ce sednica Komisije biti odrzana iduce nedelje. "Ako su nesto usaglasile 2 Vlade, onda naknadne izmene predstavljaju promenu stava Vlade Srbije", izjavio >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je Kujovic, koordinator crnogorske delegacije u Komisiji. On je izrazio bojazan da se ponovo ulazi u usporavanje procesa usvajanja Ustavne povelje, prenosi dopisnik Radija B92 Srdjan Jankovic. "Uvode se neposredni izbori, sto je u potpunoj suprotnosti s 'Beogradskim sporazumom' i sto menja poziciju drzava-clanica, jer drzavna zajednica nije zajednica gradjana, nego zajednica drzava-clanica. Predlog da na nivou drzavne zajednice bude usvajana Povelja o ljudskim i manjinskim pravima je takodje nesto sto je novo, jer smo se dogovorili, i u Komisiji i posebno dogovorom 2 Vlade, da primarna zastita ljudskih prava i manjinskih prava bude obavljana na nivou drzava-clanica", rekao je Kujovic.

Iako izrazava zadovoljstvo sto je DOS izmenio odredjene delove predloga Ustavne povelje, koalicija Zajedno za Jugoslaviju insistira na stavu da ta verzija moze samo da predstavlja jedan od predloga Ustavne povelje koji ce se naci pred Komisijom. "Komisija je, prema ovlascenju 3 Parlamenta, prema 'Beogradskom sporazumu' i prema podrsci medjunarodne zajednice, jedina koja moze da formulise na svom nivou Ustavnu povelju", rekao je Dragan Koprivica, portparol Socijalisticke narodne partije. Socijaldemokrate, na drugoj strani, smatraju da izvrsene promene predloga Ustavne povelje predstavljaju put ka unitarnom konceptu i da ukoliko se na tome ostane, ta ce verzija Ustavne povelje biti predlog DOS, a nikako zajednicki.

U izjavi za Radio B92, clan Komisije iz Demokratske stranke Srbije Dragan Jocic kaze da nov predlog DOS razume i kao politicki pritisak srpskog premijera na koalicione partnere. Tekst Povelje DOS Jocic vidi i kao deo politickog marketinga u funkciji predstojecih predsednickih izbora. "Moj utisak je da ce taj dokument biti ravnopravan sa svim dokumentima koji budu dosli pred Komisiju. Ja o njemu ne mogu da govorim zato sto ga nisam dobio. Ono sto znam, znam iz sredstava informisanja i cini mi se da je on zapravo kompromis politickih stranaka u DOS. No, sacekajmo da dobijemo taj dokument i onda cemo da odlucimo", kaze Jocic.

Uprkos pritiscima koji iz Evrope stizu, a rec je i o mogucem odlaganju prijema Jugoslavije u Savet Evrope bas zbog nesaglasnosti oko Ustavne povelje, funkcioner DSS smatra da je najgore usvojiti taj vazan dokument u zurbi. "Dokument je Ustav, bez obzira na to kako ga ko nazivao, i on treba da posluzi za jedno duze vreme, da napravimo solidnu i bezbednu drzavnu zajednicu Srbije i Crne Gore. Prema tome, nemojmo naprecac pisati dokumente, da usvajamo samo radi politickih poena", ocenio je Jocic.

Politikolog Vladimir Goati u izjavi za B92 kaze da je dogovor DOS, odnosno dogovor Vlada Crne Gore i Srbije, omogucio izlazak iz zacaranog kruga. Sledeci korak je zasedanje Komisije za izradu Ustavne povelje i tu se, kako ocenjuje Goati, javljaju novi problemi. "Tu ocekujem probleme od opozicija u Srbiji i Crnoj Gori, pre svega od ljudi iz Socijalisticke narodne partije i Demokratske stranke Srbije, i mislim da ce se tu traziti dlaka u jajetu i bice nastojanja da to bude odlozeno", kaze Goati. On smatra da ce Ustavna povelja ipak biti usvojena u roku koji je predvidjen za prijem Jugoslavije u Savet Evrope. "Mislim da su 2 Vlade maksimalno mnogo ucinile, one su mimoisle neke corsokake, a taj sporazum su podrzali i krugovi siri od Vlada, u Srbiji DOS, u Crnoj Gori Liberalni savez, i mislim da time nema vise mogucnosti za otezanje, a ako do toga i dodje, za to ne mogu biti odgovorne republicke vlade", kaze Goati. U polaznim osnovama za preuredjenje odnosa kaze se da tekst akta usvajaju prvo republicke skupstine, a potom se taj dokument dostavlja saveznoj skupstini, naglasava Goati. On to napominje, zbog "raznih pogresnih interpretacija da Ustavnu povelju treba da usvoji i savezni parlament".

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.