Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Maj.2011, 00:31 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Hag uslov za članstvo Srbije u EU
BEOGRAD -
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je večaras da veruje da će Srbija dovršiti saradnju sa Haškim tribunlom, što će, prema rečima predsednika Evropske komisije Žoze Manuel Baroza, biti uslov za članstvo Srbije u EU.
"Srbija je u prošlosti prihvatila da pošalje u Hag veliku većinu optuženih, a dva preostala begunca su još uvek na slobodi i beže od pravde - i to nije prihvatljivo. Zato očekujemo da se ostvari napredak i da mišljenje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << o saradnji sa Tribunalom može da bude pozitivno u punoj meri", rekao je Barozo posle razgovora sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem.
Barozo je naglasio da je haški uslov nezaobilazan u procesu pridruživanja EU, i da nema drugog načina da se ta saradnja ostvari nego da se intenzivira potraga za Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem.
Završetak saradnje sa Haškim tribunalom je, prema njegovim rečima, i preduslov regionalnog pomirenja, na čemu EU takođe insistira.
"Srpske vlasti su hrabro počele da prevazilaze ne tako davnu prošlost regiona i potrebno je nastaviti pomirenje i normalizaciju odnosa sa svim susedima u regionu i mi smo spremni da pomognemo", rekao je Barozo.
Predsednik Tadić rekao je da će hapšenje i izručenje preostalih optuženika biti kruna višegodišnjeg rada na promeni sistema vrednosti i uspostavljanju pravnog poretka nakon demokratskih promena 2000. godine.
"Verujem da Srbija može da dovrši saradnju sa Haškim tribunalom u roku koji podrazumeva naš proces dobijanja statusa kandidata i dobijanja datuma početka pregovora", rekao je Tadić.
Tadić je ponovio da bi, čak i kada bi Haški tribunal prestao da radi sutra, Srbija nastavila da traga za optuženicima zato što je to njena moralna i zakonska obaveza i zato što bez završetka tog posla nema pomirenja u regionu Zapadnog Balkana.
"Ne slažem se sa ocenom (Serža Bramerca) da Srbija ne čini sve što je moguće i što je u skladu sa našim potencijalima danas, što ne znači da nećemo pojačavati svoje kapacitete do okončanja saradnje sa Haškim tribunalom", rekao je Tadić.
Predsednik Tadić je istakao da je za njega važnija "supstanca saradnje" od samog izveštaja glavnog tužioca Haškog tribunala, ali da sadržaj tog izveštaja doživljava kao putokaz za dalje postupanje i sa punom ozbiljnošću.
Priznanje Kosova nije uslov
Predsednik Srbije Boris Tadić i predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo poručili su večeras da se priznavanje nezavisnosti Kosova ne postavlja kao uslov za evrointegracije Srbije.
Predsednik Srbije je naglasio da se Srbija rukovodi kopenhaškim kriterijumima koji su potpuno jasni.
"U njima ne postoji odrednica da neka država na putu ka EU mora da prizna nezavisnot neke druge države ili dela svoje teritorije i Srbija se toga drži", rekao je Tadić.
Predsednik Srbije je istakao da nikada do sada u razgovorima sa evropskim zvaničnicima nije postavljan takav uslov.
Tadić je rekao da je Srbija svesna da i Evropska unija ima svoje unutrašnje konflikte i da joj novi ne trebaju i naglasio da se konflikt između Srba i Albanaca mora rešavati, ali tako da to ne podrazumeva da Srbija bilo kada prizna nezavisnost Kosova.
"Mi znamo koje su naše crvene linije i nećemo ih preći, naglasio je Tadić.
Hrabrost u suočavanju
Na zajedničkoj konferenciji sa novinare Barozo je precizirao da se priznavanje nezavisnosti Kosova ne postavlja pred Srbiju u njenom procesu evrointegracija, ali će pitanje Kosova biti uzeto u obzir prilikom izrade mišljenja EK.
"Potvrđujem da se kao uslov pred Srbiju ne postavlja ni proces pregovaranja između Beograda i Prištine ni priznavanje nezavisnosti Kosova. Problemi na Kosovu međutim postoje i treba ih rešavati", rekao je Barozo.
Barozo je, posle sastanka sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, naglasio da je regionalna saradnja integralni deo procesa stabilizacija i pridruživanja EU i da predstavalja jedan od ključnih političkih kriterijuma koji se uzima u obzir prilikom izrade mišljenja Evropske komisije.
"Srbija polako ostavlja za sobom teške događaje iz prošlosti i mi pozdravljamo hrabrost u suočavanju sa time. Kada je reč o Kosovu moramo naći pragmatično rešenje kako bi se rešili problemi koji utiču na svakodnevni život ljudi", rekao je Barozo.
Zato i podstičemo dijalog između Beograda i Prištine, dodao je predsednik EK.
Barozo: Ključ evrointegracija u Srbiji
Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo poručio je danas u Beogradu da Srbija pripada evropskoj porodici naroda i da je ključ evrointegracija u rukama Srbije.
Barozo i premijer Srbije Mirko Cvetković saglasili su se u razgovoru da je 2011. godina ključna u procesu evrointegracija, i da Brisel i Beograd treba da sarađuju u nastavku približavanja Srbije i EU.
"Moja poruka građanima Srbije je jasna. Mi smatramo Srbiju članicom evropske porodice i sada zajedno treba da radimo kako bismo ostvarili zajednički cilj, a to je članstvo Srbije u EU", rekao je Barozo na konferenciji za novinare u Vladi Srbije. Predsednik Evropske komisije je kazao da je podržao napore koje je Srbija učinila u dosadašnjem procesu evrointegracija, ali da je premijeru Srbije obećao svu pomoć u nastavku tog procesa, iako će brzina približavanja EU zavisiti pre svega od spremnosti Beograda da sprovede potrebne reformske procese.
"Vreme ističe i ključ je u rukama Srbije. Kriterijumi se moraju ispuniti, u reformi pravosuđa, borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije da bi se dosegao cilj. Od ključnog značaja je i saradnja sa Haškim tribunalom i očekujemo da će Srbija uraditi sve što može u tom smislu", poručio je Barozo.
Prema njegovim rečima, za Srbiju su od izuzetnog značaja i efikasne ekonomske reforme, jer one su, ne samo jedan od uslova evropske budućnosti, već i preduslov razvoja svake države.
"I te kako još mnogo treba da se uradi, naše opredeljenje da Srbiju približimo EU je snažno. Cenimo vašu rešenost, ali važno je da Srbija ostane na pravom putu kako bismo ušli u narednu fazu u odnosima", zaključio je Barozo.
Cvetković je rekao da je na sastanku analizirano šta je uređeno i šta je ostalo da se uradi u predstojećem periodu kako bi Srbija dobila status kandidata za članstvo u EU, i da je, osim o procesu reformi i zakonskoj regulativi, reči bilo i o popisu na Kosovu i problemu lažnih azilanata.
Kada je reč o lažnim azilantima, Srbija će, prema Cvetkovićevim rečima, učiniti sve što je u njenoj moći da se taj problem reši, a u tome bi dragocena bila i pomoć EU.
"Dobili smo podršku za sve što smo uradili ali i podršku za sve ono što još treba uraditi tokom ove godine. Preuzeli smo obavezu da započete poslove završimo kako su planirani, i dogovorili se da svi problemi budu razlog za povećanu pažnju i da ih rešavamo zajedno sa EU", kazao je Cvetković.
Sastanku u Vladi Srbije prisustvovali su svi ministri čiji resori moraju da sprovedu preporuke Evropske komisije, a sa Barozom u delegaciji iz Brisela bili su komesar za proširenje Štefan File i Miroslav Lajčak, koji je u timu visoke predstavnice EU zadužen za Zapadni Balkan, Rusiju i istočno susedstvo.
Barozo će se večeras, u okviru jednodnevne posete Beogradu, sastati sa predsednicom parlamenta Slavicom Đukić-Dejanović i predsednikom Srbije Borisom Tadićem.
Delegacija Evropske komisije će, kako je najavljeno, sutra posetiti Prištinu.
Otvoren Info centar EU
Barozo i Cvetković su presecanjem vrpce, otvorili Informacioni centar Evropske unije u Beogradu u kojem će građani moći da saznaju sve što ih interesuje o Uniji, procesu integracija i o fondovima EU.
Dečji hor "Glas Beograda" izveo je himnu Bože pravde, kao i himnu Radost Evrope. EU info centar je projekat Delegacije EU u Beogradu čiji je cilj informisanje javnosti o Evropskoj uniji i njenim institucijama, kao i o odnosima između EU i Srbije.
Student Josip Balašević nasmejao Barozoa
Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo nije danas u Beogradu otkrio za koji tim navija u fudbalskom prvenstvu Portugala, i da li se radovao kada je Porto osvojio Ligu Evrope, u utakmici protiv, takođe portugalske Brage.
Jedan od učesnika u razgovoru sa predsednikom EK u beogradskom Domu omladine, student Josip Balašević je čestitao je Barozu sinoćnu pobedu Porta u finale Lige Evrope, protiv Brage.
"Vi ne znate da li je to moj tim", uzvratio je smejući se Barozo, što je izazvalo aplauz prisutnih i reagovanje studenta da predsednik EK možda navija za portugalsku Benfiku.
Barozo je rođen 1956. godine u Lisabonu, u kome igraju Benfika i Sporting.
Predsednik EK je sa premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem u Domu omladine otvorio Informacioni centar Evropske unije, nakon čega je više od sat vremena proveo u razgovoru sa građanima odgovorajući na njihova pitanja.
Centar će građanima Srbije približiti evropske institucije i bolje ih informisati o dešavanjima vezanim za Evropske integracije, uključujući i projekte koje Evropska unija finansira na ovim prostorima.
Posetioci centra će na 10 računara moći da pretražuju baze podataka i sajtove o Evropskoj uniji, dok će zaposleni odgovarati na sva pitanja vezana za Evropsku uniju i nuditi posetiocima besplatne informativne materijale o EU koje je moguće preuzeti i sa internet sajta www.euinfo.rs.
Posle otvaranja EU info centra, Barozo, File i Dežer odgovarali su na pitanja predstavnika univerziteta, profesora i studenata, nevladinih organizacija i organizacija koje se bave evropskim integracijama.
Srbija ima šansu da dobije status kandidata
Barozo je dodao da postoji šansa da Srbija do kraja godine dobije status kandidata ukoliko napravi napredak u ispunjavanju uslova i da to od nje zavisi.
Evropske zemlje žele Srbiju u EU, rekao je Barozo u beogradskom Domu omladine odgovarajući na pitanja građana.
"Vi ste deo Evrope, kada prođemo ulicom mi vidimo da je ovo Evropa. Radujem se da vam poželim dobrodošlicu", istakao je Barozo.
"Napredak postoji i mi ćemo u oktobru dati mišljenje, a rezultat zavisi od konkretnog napretka u ispunjavanju uslova", rekao je predsednik Evropske komisije.
On je još jednom izrazio nadu da će biti ostvarena puna saradnja sa Haškim tribunalom, dodavši da je to međunarodna obaveza Srbije.
"To će biti signal posvećenosti Srbije da želi da uđe u Evropsku uniju", rekao je Barozo.
Na pitanje da li će priznanje nezavisnosti Kosova biti uslov za ulazak u EU, Barozo je rekao da ne očekuje da države članice postavljaju nove uslove po pitanju Kosova.
On je, međutim dodao, da je važno da u regionu postoje dobrosusedski odnosi.
"Nije dobro da se problemi uvoze u EU, ohrabrujemo vas da ostvarite dobre odnose sa susedima u regionu", naglasio je predsednik EK.
Povodom pitanja lažnih azilanata koji u zemlje Evropske unije dolaze iz Srbije, Barozo je rekao da su nove mere na sprečavanju daljeg priliva azilanata dobre, ali da su mogle ranije da se sprovedu.
"Važno je za kredibilitet Srbije da se to pitanje reši i nadam se da će mere dati rezultat", rekao je Barozo.
On je kazao da lažni azilanti vrše pritisak na države članice EU i da rešavanju tog problema mora ozbiljno da se pristupi da ne bi u budućnosti nastupile posledice.
On je ocenio i da je potreban napredak u dijalogu koji je u toku između Beograda i Prištine.
"Postoji dobra atmosfera u dijalogu, ali je potrebno da vidimo napredak i moguće je još učiniti", dodao je Barozo.
Govoreći o problemu korupcije, predsednik EK je ocenio da je dobro što je Vlada Srbije preduzela mere za borbu protiv nje, ali da se sada očekuju konkretni rezultati.
"Važno je da postoji nezavisno sudstvo i mediji, koji možda imaju i najznačajniju ulogu u borbi protiv korupcije", naveo je Barozo.
Barozo je, u razgovoru sa građanima, naglasio da je u prošlosti bilo "užasnih dešavanja", ocenivši da to nije bila "odgovornost Srbije već pogrešnih odluka koje su donosili lideri".
"Naš cilj je da promovišemo i uspostavimo mir i stabilnost na kontinentu", zaključio je Barozo.
Barozo pozdravio transparentnost u radu Skupštine
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović poručila je danas u razgovoru sa predsednikom Evropske komisije Žoze Manuel Barozom da parlament intenzivno radi na usaglašavanju domaćeg zakonodavstva sa evropskim.
Barozo je ponovio da EU Srbiju vidi člana evropske porodice, ali da bi trebalo da brzo prebrodi prepreke i pokaže rezultate, jer je, kako je rekao, "sve u vašim rukama", navedeno je u saopštenju iz kabineta predsednice parlamenta.
On je pozdravio dosadašnji napredak i transparentnost u radu skupštine koji predstavlja važan korak ka evrointegracijama Srbije.
Barozo, je, takođe, ukazao na značaj međuparlamentarne saradnje.
Đukić Dejanović je gostu iz Evrope rekla da skupština radi na usaglašavanju domaćeg zakonodavstva sa evropskim i u tom kontekstu apostrofirala dva zakona - Predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o izboru narodnih poslanika kojim se između ostalog regulišu i pitanja "blanko ostavki" i potpunog poštovanja izborne volje građana i Predlog Zakona o finansiranju političkih aktivnosti.
"U vrlo kratkom roku očekujemo i predloge Zakona o javnoj svojini i Zakona o restituciji i verujem da ćemo ih uskoro imati u skupštinskoj proceduri", rekla je predsednica skupštine.
Đukić Dejanović je ukazala da je parlament od nedavno finansijski nezavisna institucija i da prvi put ima sopstveni budžet i istovremeno naglasila da je nadzorna funkcija parlamenta još u povoju.
Ona je dodala da je međuparlamentarna saradnja veoma dobra, a posebno sa zemljama regiona.
U delegaciji su bili i evropski komesar za proširenje Štefan File, njegov zamenik Stefano Sanino, šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer i Miroslav Lajčak zadužen za zapadni Balkan i Rusiju u timu Ketrin Ešton, piše u saopštenju.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...








