Fabrici: Ima napretka, ali mora odlučnije; Joksimović: Srbija uradila više nego što piše

Izvor: B92, 29.Maj.2019, 19:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fabrici: Ima napretka, ali mora odlučnije; Joksimović: Srbija uradila više nego što piše

Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici izjavio je da je izveštaj EK o Srbiji konstatovao da ima napretka u nekim oblastima, ali da ona mora da bude odlučnija.

On je istakao da Srbija mora još značajnije da pojača svoje napore u nekim glavnim područjima kao što su jačanje demokratskih institucija i vladavina prava.

Fabrici je na konferenciji za medije posle sastanka s premijerkom Anom Brnabić, kojoj je uručio Godišnji izveštaj Evropske komisije o Republici >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Srbiji, rekao da su oblasti u kojima treba pojačati reforme pravosuđe i borba protiv korupcije i kriminala i ostvarivanje osnovnih prava.

On je ukazao i na važnost jačanja demokratskih institucija kao što je parlament, "kako bi se obezbedio međupartijski dijalog i obezbedila nadzorna funkcija parlamenta nad izvršnom vlasti".

Fabrici je rekao da po pitanju ustavnih promena treba nastaviti saradnju s Venecijanskom komisijom i dodao da to treba završiti u parlamentu.

"Treba dalje raditi na tome radi uspostavljanja nezavisnog i samostalnog pravosudnog sistema", rekao je Fabrici. Dodao je da je u izveštaju Evropske komisije konstatovano da već drugu godinu nema napretka u slobodi izražavanja.

Fabrici je istakao da je primetno da postoji napredak u razvoju ekonomije, kao i da postoji regionalna saradnja koja treba da bude motor za ceo region.

Kada su u pitanju demokratske institucije, Fabrici kaže da postoji legislativni okvir, kao i da je pohvaljen zakon o nacionalnim manjinama, ali se u izveštaju navodi i gde mora da se pojača zakonski okvir, uz ohrabrinjavanje za dalje sprovođenje reformi.

Poseban akcenat u izveštaju stavljen je na slobodu izražavanja, kazao je Fabrici navodeći da je ovo druga godina zaredom da u toj oblasti nema napretka, ali da je ove godine konstatovano da ima i pozitivnih elemenata, kao što je izrađena medijska strategija i to da je rad na njoj bio transparentan i inkluzivan.

Od Srbije se, kazao je, očekuje i veća posvećenost rešavanju predmeta ratnih zločina, a u izveštaju je dato i veliko ohrabrenje da se nastavi sa borbom protiv korupcije.

"Pozitivni rezultati su u ekonomskom sektoru, fiskalni rezultati su odlični, četiri odsto je porast srpske privrede, a najbitnije je što se sve zasniva na zdravim osnovama. Srbija je već drugu godinu za redom zabeležila suficit u budžetu i time joj je na 55 odsto pao državni dug, a kada je reč o stranim direktnim investicijama, one su porasle za 7,5 odsto u odnosu na prošlu godinu", naveo je Fabrici.

Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je da izveštaj EK ukupno gledano konstatuje napredak Srbije, da ni u jednoj oblasti nije konstatovano da je bilo nazadovanja, što je pozitivno, i smatra da je Srbija u periodu na koji se odnosi izveštaj o napretku uradila više nego što je notirano.

"Nadam se da će države članice koje budu analizirale ovaj Izveštaj naći elemente da se do kraja juna otvore neka poglavlja za koja smo spremni. To bi bilo jedino objektivno i očekujem prema izveštaju da budu otvorena dva poglavlja", kazala je Joksimovićeva na konferenciji za medije nakon što je šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici predao izveštaj o napretku premijerki Ani Brnabić.

Prema rečima ministarke, ovogodišnji Izveštaj je bar u dve stvari specifičan, a prva zato što je toliko bio daleko od onih na koje se odnosi, odnosno što su ga sve zemlje regiona dobile u potpunosti tek u 13.00 časova.

Druga stvar koja je vrlo važna jeste činjenica da su u dve ili tri oblasti date političke ocene, kaže Joksimovićeva i ističe da političkim ocenama nije mesto u izveštaju, jer percepcije i političke ocene vrlo često zamute čistoću činjenica, a činjenica je da je Srbija u prethodnih godinu dana uradila više nego što je konstatovano u ovom izveštaju.

"Postoji čitav set oblasti koji su na objektivan način vrednovane, negde ima manje napretka, negde više, uglavnom je konstatovan napredak u svim oblastima, osim za stanje u medijima i slobodi izražavanja, gde se navodi da nema napretka, iako su korektno pobrojane sve aktivnosti koje smo u prethodnom periodu uradili, a koje su bile predmet kritike u prethodnom izveštaju zbog koje smo, prošle godine, dobili ocenu da nema napretka", navela je Joksimovićeva.

Kako je navela, medijska strategija, rešavanje slučaja ubistva Slavka Ćuruvija, ali i efikasnost državnih organa i nadležnih institucija u procesiuranju onih koji napadaju i prete novinarima, sve je to korektno notirano, ali je ostala ocena da nema napretka, što je za nju “zbunjujuća metodologija zaključivanja”.

"Druga oblast gde se po meni politička ocena unosi jeste ocena rada parlamenta, a gde je navedeno da nema inicijative vladajuće koalicije za međustranački razgovor i saradnju. Međutim, takođe je konstatovano da je predsednica Narodne skupštine uputila poziv predstavnicima dela opozicije da učestvuju u razmeni mišljenja, ali istovremeno nije konstatovano da je deo opozicije odbio tu inicijativu. Smatram da ovakva vrsta ocene, po meni, nije izbalansirana i nije joj bilo mesta u Izveštaju", navela je Joksimovićeva.

Prema njenim rečima, ocenjeno je da je u borbi protiv korupcije postignut ograničeni napredak prvenstveno kroz usvajanje Zakona o borbi protiv korupcije i rešavanju nekih slučajeva i konstatovano da je potrebna dodatna politička volja.

Konstatovano je da po pitanju nacionalnih manjina i manjinskih prava Srbija jako dobro stoji. Joksimovićeva navodi da je kao dobar napredak ocenjen i kontinuirani napredak u regionalnoj saradnji, kao i za poglavlje 24, gde je Srbija posebno pohvaljena za ponašanje i učešće u rešavanju migrantske krize i sadašnje pozicije po tom pitanju, kao i da su ispunjene sve preporuke iz FATF akcionog plana, koje bi trebalo da do kraja juna skinu Srbiju sa sive liste FATF.

"Ekonomski kriterijumi su izuzetno dobri, svuda je konstatovan solidan napredak, a i za pravosuđe je ocenjeno da postoji napredak", navela je Joksimovićeva.

Kako kaže, za proces dijaloga Beograda i Priština uglavnom je do sada bio narativ koji je bio isti za Srbiju i takozvano Kosovo, ali je ovoga puta EK navela da je uvođenje takse od 100 odsto razlog zašto je dijalog zaustavljen i naglašeno je da je Srbija ostala posvećena dijalogu i da nije uzročnik zastoja.

"Očekivali smo da u tom delu dođe i do većih osuda. Čuli smo da je takozvano Kosovo pozvano da ukine takse, ali toga nema u našem izveštaju", kaže Joksimovićeva.

Premijerka Ana Brnabić izrazila je očekivanje da će EU pažljivo saslušati ono što je iznela na račun izveštaja EK da su kritike na račun Srbije u domenu političkog mišljenja i preferiranju odredjenih političkih opcija.

Na pitanje novinara kako će EU reagovati kada vidi njenu izjavu da je izveštaj EK o Srbiji zabavio, Brnabić je rekla da su njene zamerke o izveštaju legitimne, fer i iskrene i da očekuje da će se se o tome dalje razgovarati.

"Mislim da će im biti drago i da će umeti da cene što smo otvoreni. Bolje je da kažemo šta mislimo nego da je izveštaj fanatstičan i lep, a i da onda u preporukama kažem ništa ne valja", rekla je ona.

Brnabić je kazala da će naša zemlja svakako obratiti pažnju na preporuke i određene stvari koje su navedene u izveštaju.

"Važno je da reagujemo sada, jer kada god nismo reagovali na vreme, na kraju smo mnogo više vremena potrošili na ispravljanje krivih drina. Da smo reagovali na vreme i ukazali na opstrukciju dela opozicije u vreme kada nismo mogli da počnemo sednicu u parlamentu, jer je danima trajalo usvajanje dnevnog reda i kada smo imali više od 1.800 amandmana tipa - briše se, da smo tada razgovarali o tome, ali i da su tada mediji skrenuli pažnju na to, mislim da danas ne bi imali ovakav izveštaj", rekla je premijerka.

Zato je bolje, navela je ona, da se danas EU skrene pažnja na to nego da pustimo "pa da u sledećim izveštajima imamo ozbiljne ludorije na koje moramo da odgovaramo".

"Kasnimo sa usvajanjem zakona jer taj deo opozicije koji toliko sebe naziva demokratkim, bojkotuje rad parlamenta i zato trpe naše evropske integracije", navela je Brnabić.

Poručila je da je su svakako EU i evropske vrednosti naš strateški cilj. Brnabić je rekla i da je debata u parlamentu o izveštaju o KiM, koji je predstavio predsednika Aleksandar Vučić, dobar primer skupštinske debate, kao i da se videlo da su i opozicioni poslanici učestvovali i izneli sve što su hteli.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.