Dačić: Srbija se nikome neće izvinjavati što je osudila krivce

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 07.Jul.2020, 16:00

Dačić: Srbija se nikome neće izvinjavati što je osudila krivce

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da je apsolutno neprihvatljivo i van svake diplomatske prakse da se nota Ministarstva spoljnih poslova BiH, datirana na ponedeljak, upućena MSP-u Srbije, objavi u medijima, a da se tek nakon toga dostavi Beogradu i to slanjem putem mejla i dodao da se Srbija nikome neće izvinjavati što je osudila one koji su ubijali Srbe.

On je to rekao povodom protestne note koju je Beogradu uputila ministarka spoljnih poslova BiH >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Bisera Turković zbog presude kojom je bivši komandant tzv. Armije BiH Husein Mujanović osuđen na 10 godina zatvora za ratni zločin počinjen nad Srbima.

Nakon toga predsedavajući Predsedništa Šefik Džaferović pozvao je na razgovor ambasadora Srbije u BiH Aleksandra Đorđevića, a Turković ambasadorku BiH Aidu Smajić na konsultacije u Sarajevo.

"Pošto je MSP Srbije od strane ambasadorke Aide Smajić obavešteno da je pozvana na konsultacije u Sarajevo, kao reakciju na takav postupak pozvao sam ambasadora Srbije u BIH Aleksandra Đorđevića na hitne konsultacije u Beograd. Zbog toga neće niti u mogućnosti da se odazove pozivu na sastanak kod Šefika Dzaferovića, i vratiće se u Sarajevo tek pošto se ambasadorka BIH vrati u Beograd", rekao je Dačić agenciji Tanjug.

Dačić je istakao da je apsolutno neprihvatljivo mešanje u rad pravosudnih organa, a posebno u postupke koji se tiču ratnih zločina, koji su univerzalnog karaktera i gde svaka žrtva zaslužuje da počinioci budu izvedeni pred lice pravde i kažnjeni za počinjena dela.

"Postavljam pitanje da li su zločini počinjeni nad Srbima manje važni i da li treba da ostanu nekažnjeni? Borba protiv nekažnjivosti zločina je jedno od temeljnih načela savremenog pravnog poretka i vladavine prava. Zašto onda BIH, ako kaže da je to pitanje u njihovoj nadležnosti, nije do sada procesuirala Huseina Mujanovica za zločine nad Srbima u Sarajevu, koji je bio upravnik logora u Hrasnici, koji je protivzakonito zatvorio 30 Srba civila, koji su svirepo mučeni i više njih ubijeni?", zapitao se Dačić.

Kako je dodao jedino rasvetljavanjem svih zločina počinjenih tokom oružanih sukoba na teritoriji bivše Jugoslavije i procesuiranjem počinilaca može se ostvariti trajno pomirenje.

Prema njegovim rečima, Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine, potpuno je u skladu sa međunarodnim pravom, praksom i običajima u savremenim državama, i u Srbiji nije suđeno samo za zločine protiv Srba, već i protiv Hrvata i Muslimana, zbog čega odbijamo tvrdnju iz Sarajeva da je reč o pravno-političkom instrumentu.

Prvostepena presuda Mujanoviću uznemirila zvaničnike BiH

Dan nakon što je u Beogradu izrečena prvostepena presuda od 10 godina zatvora bivšem pripadniku tzv. Armije BiH Huseinu Mujanoviću za ratni zločin nad srpskim civilima u Sarajevu tokom poslednjeg rata, reagovali su bosanski zvaničnici optužujući Srbiju da je zloupotrebila međunarodno pravo.

Tužilaštvo je za Mujanovića tražilo najpre 15 godina zatvora, a u optužnici koja je protiv njega podignuta prošle godine stoji, između ostalog da je kao ratni upravnik logora u sarajevskom naselju Hrasnica počinio zločine nad srpskim civilima u tom naselju I Sokolović koloniji.

Optužnica je sudu predata 25. decembra prošle godine.

Mujanović je uhapšen krajem jula 2018. na graničnom prelazu Priboj-Uvac, prema poternici MUP-a Srbije.

U bazi beogradskog Centra za istraživanje srpskih stradanja u 20. veku Mujanović je registrovan kao upravnik logora u Hrasnici od jula do kraja septembra 1992.

Prema podacima ovog centra, za vreme upravljanja Mujanovića ovim logorom ubijeno je više od 10 logoraša Srba, a u tom logoru su vršena i surova mučenja zatvorenika.

Mujanović je bio pripadnik muslimansko-hrvatskih formacija i na teret su mu stavljeni zločini protiv srpskih civila u periodu od aprila 1992. godine do kraja 1994. godine u naseljima Hrasnica i Sokolović kolonija.

Optužnica ga tereti da je kao upravnik vojničkog pritvora tzv. Armije BiH protivzakonito zatvorio 30 civila srpske nacionalnosti.

Prema navodima optužnice, on je izdavao naredbe podređenima, ali je i sam učestvovao u nanošenju povreda zarobljenicima, od čega je preminulo sedam Srba.

Kada je Mujanović uhapšen predsedik Saveza logoraša Republike Srpske Branislav Dukić izjavio je da je njegovo hapšenje samo "kap u moru" u pokušaju dokazivanja da su Srbi bili zlostavljani i ubijani u takvim logorima.

Dukić je naveo i da je tokom rata u Sarajevu bilo 126 logora za Srbe.
Pogledaj vesti o: Ivica Dačić

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Dačić: Srbija se nikome neće izvinjavati što je osudila krivce

Izvor: RTS, 07.Jul.2020

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da je apsolutno neprihvatljivo i van svake diplomatske prakse da se nota Ministarstva spoljnih poslova BiH, datirana na ponedeljak, upućena Ministarstvu spoljnih poslova Srbije, objavi u medijima, a da se tek nakon toga dostavi Beogradu i to...

Nastavak na RTS...

Dačić: Srbija se nikome neće izvinjavati što je osudila krivce 

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 07.Jul.2020

  Ministar spoljnih poslova Srbije, Ivica Dačić, ocenio je danas neprihvatljivim i van svake diplomatske prakse da se nota Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, upućena Ministarstvu spoljnih poslova Srbije (MSP), objavi u medijima, a da se tek nakon toga dostavi MSP-u i to slanjem putem...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.