Visoko priznanje za Jožefa Nađa

Izvor: Blic, 15.Mar.2011, 11:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Visoko priznanje za Jožefa Nađa

Plesni umetnik i koreograf Jožef Nađ, rodom iz Kanjiže, primio je u Budimpešti nagradu za zasluge umetnosti, povodom današnjeg državnog praznika Mađarske.

"Sada spoznajem da je i u matičnoj državi došlo do promene shvatanja, otvaranja, čiji je cilj da poveže, podupre sve Mađare koji negde u svetu rade nešto. Radimo za zajedničku kulturu, bilo gde da živimo i sada su to priznali", rekao je Nađ za današnji "Mađar so” (Magyar Szo).

Jožef Nađ rođen >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je 1957. godine u Kanjiži, Akademiju lepih umetnosti studirao je u Budimpešti, a sa modernim plesom upoznao se u Parizu 1980. godine. Godine 1986. formirao je sopstvenu trupu, pozorisste Jel (Znak), s kojim 1987. igrao svoju prvu predstavu, "Pekinška patka".

Od 1995. Nađ je direktor Nacionalnog koreografskog centra u Orleanu, Francuska, a u rodnoj Kanjiži je 2009. otvorio Regionalnu kreativnu radionicu. Dobitnik je mnogih evropskih priznanja.

Mađarski praznik, 15. mart, obeležava se u znak sećanja na pobunu 1848. godine koju je predvodio Lajoss Košut protiv Habsburške monarhije.

Povezane vesti: Nagrada za film "Beli, beli svet" u Argentini

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.