Umro Dado Đurić

Izvor: Vesti-online.com, 28.Nov.2010, 14:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Umro Dado Đurić

Jedan od najvećih crnogorskih slikara i umetnika Dado Đurić preminuo je u Parizu posle duge i teške bolesti, javile su svetske agencije.

Rođen 1933. na Cetinju, Miodrag Dado Đurić važio je za jednog od najistaknutijih crnogorskih umetnika svih vremena. Živeo je u Ljubljani, a Akademiju likovnih umetnosti upisao je u Beogradu, u klasi profesora Marka Čelebovića.

Prvu izložbu rame uz rame sa francuskim >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << slikarima imao je u Rijeci, nakon čega je otišao u Pariz sredinom pedesetih.

Godine 1958. Džejms Spejer kupuje njegovu prvu sliku, a Danijel Kordije postaje prodavac njegovih dela. Više od pola veka Đurić je živeo i stvarao u selu Šamon al Veksan, mada je kratko boravio u Njujorku i Africi.

Pored ulja i crteža, radio je grafike, kolaž, instalacije, asamblaž.

Đurićeva dela nalaze se u svetskim muzejima, galerijama i privatnim kolekcijama, a stručnjaci ga po uticaju na nadrealizam porede sa Šagalom i Dalijem.

Ugledni istoričar umetnosti Alan Boske objavio je monografiju o njemu, a posvećen mu je i jedan dokumentarac.

Ove godine je Đuriću dodeljena nagrada "13. jul" za životno delo, najveće državno priznanje Crne Gore.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.