U „Bataklanu” je uvek bilo bučno ali veselo

Izvor: Politika, 18.Nov.2015, 23:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U „Bataklanu” je uvek bilo bučno ali veselo

Jedna od najpoznatijih muzičkih dvorana Pariza, nastala 1864, i pre tragedije koja se desila u petak bila je poznata po kontroverzama

Dvorana „Bataklan”, na poznatom pariskom Bulevaru Volter, koja je u petak 13. novembra, bila poprište krvavog pira terorista, od čijih je metaka stradalo 89 ljudi, mesto je duge kulturne istorije i tradicije, mesto na kojem je uvek bilo bučno ali veselo.

Jedna od najpoznatijih muzičkih tačaka >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Pariza nastala je 1864, kada je zdanje neobičnog izgleda, u kineskom stilu, sagradio arhitekta Šarl Dival. Kako prenosi „Frans 24” ime potiče od jedne od Ofenbahovih opereta,a od početka devedesetih dvorana je proglašena istorijskim spomenikom. U početku je sala, koja prima oko 1500 ljudi, korišćena kao mesto na kojem su se izvodile operete i vodvilji, potom je nakon Prvog svetskog rata transformisana u bioskop, ali je od sedamdesetih godina namena promenjena – od tada služi za koncertne spektakle. Tokom niza godina menjali su se oni koji su salom upravljali i koji su je posedovali.

Dok se ispred ulaza u „Bataklan” smenjuju mladi ljudi, u želji da ostave sveću ili cvet u ime stradalih i svih ostalih žrtava u Parizu, mediji širom sveta podsećaju na to koja su sve to velika imena svirala i pevala na tom mesti. Edit Pjaf, Moris Ševalije, Džef Bakli... „Gardijan” tako piše da su 1972. tu nastupaliLu Rid i Niko, potom se pominju Princ, Ajron mejden, Džudas prist, Motorhed, Kleš, Kjur, Oejsis... I pored većih dvorana, poput „Zenita” ili „Bersija”, muzičari su često birali baš „Bataklan”, tvrdeći da ima posebnu, prijatnu i domaću atmosferu. Mesto je bilo sinonim za francuski rok i mlade bendove – muzički kritičari kažu da je koncert u „Bataklanu” bio znak da ste uspeli da izađete iz anonimnosti, piše „Njujork tajms”.

Zdanje je poznato i po nekim kontroverzama još od 2000. Anticionističke grupe protestovale su baš ispred njega 2007. i 2008. pošto su se tu održavali proizraelski programi. Kako piše izraelska štampa, Žoel i Paskal Lalu, dvojica braće jevrejskog porekla, izašli su iz posla nakon nekoliko decenija i prodali salu pre dva meseca, iz straha zbog pretnji islamista. „Tajms of Izrael” ističe da je još 2011. jedan od članova terorističke grupe „Armija islama”, ogranka Al Kaide u Gazi, izjavio bezbednjacima u Parizu da planiraju napade na „Bataklan” jer je u vlasništvu Jevreja. Iako prema dosadašnjim izveštajima francuske policije nema indicija da je antisemitizam bio jedan od elemenata napada koji se desio u petak, istraga ipak nije dala odgovor na pitanje zašto je baš „Bataklan” izabran za metu. Sadašnji vlasnici oglasili su se na društvenim mrežama odmah nakon pokolja – izražavajući ogromnu tugu zbog stradalih obećali su da će u jednom trenutku „Bataklan” opet otvoriti svoja vrata.

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.